Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Diploma/atestat PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Diploma/atestat PFA

Bună ziua,
Doresc înființarea unui PFA pentru a vinde legal bijuterii handmade confecționate de mine (brățări împletite, brățări din mărgele, medalioane din ceramică). Aș dori să le vând la magazine de specialitate, târguri, dar și online prin intermediul unui blog/Facebook.
Nu dețin vreun atestat/certificat de meșteșugar/producător; ocupația mea de bază este de inginer, bijuteriile handmade reprezentând o pasiune.
La alegerea codurilor CAEN, aș spune:
*4791 Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet - ACTIVITATEA PRINCIPALĂ
*3213 Fabricarea imitațiilor de bijuterii și articole similare
*4719 Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
*4789 Comerț cu amănuntul prin standuri, chioșcuri și piețe al altor produse
*4791 Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
*4799 Comerț cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioșcurilor și piețelor

Vă rog să îmi spuneți dacă alegerea codului CAEN 4791 ca activitate principală mă ajută să înființez acest PFA fără obligativitatea de a deține o diplomă/calificare in aria artistică. M-am documentat pe internet și se pare ca pentru comerț cu amănuntul este suficientă diploma de bacalaureat.

Este nevoie de casă de marcat dacă majoritatea produselor se vinde la un magazin specializat, pe bază de contract, la care magazinul primește un procentaj din creațiile vândute?

Mulțumesc anticipat pt timpul dumneavoastră!
Pfa

mvstancu a scris:

Bună ziua,
Doresc înființarea unui PFA pentru a vinde legal bijuterii handmade confecționate de mine (brățări împletite, brățări din mărgele, medalioane din ceramică). Aș dori să le vând la magazine de specialitate, târguri, dar și online prin intermediul unui blog/Facebook.
Nu dețin vreun atestat/certificat de meșteșugar/producător; ocupația mea de bază este de inginer, bijuteriile handmade reprezentând o pasiune.
La alegerea codurilor CAEN, aș spune:
*4791 Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet - ACTIVITATEA PRINCIPALĂ
*3213 Fabricarea imitațiilor de bijuterii și articole similare
*4719 Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
*4789 Comerț cu amănuntul prin standuri, chioșcuri și piețe al altor produse
*4791 Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
*4799 Comerț cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioșcurilor și piețelor

Vă rog să îmi spuneți dacă alegerea codului CAEN 4791 ca activitate principală mă ajută să înființez acest PFA fără obligativitatea de a deține o diplomă/calificare in aria artistică. M-am documentat pe internet și se pare ca pentru comerț cu amănuntul este suficientă diploma de bacalaureat.

Este nevoie de casă de marcat dacă majoritatea produselor se vinde la un magazin specializat, pe bază de contract, la care magazinul primește un procentaj din creațiile vândute?

Mulțumesc anticipat pt timpul dumneavoastră!