avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Ce cod CAEN imi trebuie pentru decoratiuni handmade?
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Ce cod CAEN imi trebuie pentru decoratiuni handmade?

vreau sa imi deschid un magazin online in care sa vand ornamente si decoratiuni handmade, facute de mine, din material textil sau lemn, cum ar fi sosetele ce se agata pe perete de craciun. problema e ca m-am uitat peste codul CAEN si nu imi dau seama ce mi se potriveste.
si daca se poate sa imi recomande cineva ce mi se potriveste mai bine, PFA sau II ?
Cel mai recent răspuns: Klepsidra , utilizator 16:54, 16 Ianuarie 2014
depinde de calificare aveti ,ce meserie cunoasteti pentru PFA... va trebuie o calificare intr-o meserie ...
pai nu am nicio calificare... atunci care ar fi solutia ?
1729 - Fabricarea altor articole din hartie si carton;
3213 - Fabricarea imitatiilor de bijuterii si articolelor similare;
3299 - Fabricarea altor produse manufacturiere;
4789 - Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse;
4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet;
4799 - Comert cu amanuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor.

Cat despre calificare, cel mai bine intrebati la Registrul Comertului, este posibil sa mearga cu diploma de studii, oricare ar fi studiile....Sincer, nu stiu cati artizani au studii in domeniu..

aici gasesti niste discutii pe aceasta tema:
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 16 Ianuarie 2014
Klepsidra, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen pfa cristinaberhencz cristinaberhencz buna ziua, As dori sa stiu ce cod CAEN trebuie sa folosesc pt -fabricarea de lumanari decorative -aranjamente de flori pt diferite ocazii -obiecte ... (vezi toată discuția)
Mai multe coduri caen Ioanaeu Ioanaeu Buna, as dorii sa-mi infintez un PFA cu produse handmade, artizanale. Am gasit mai multe coduri care m-ar interesa, avand in vedere ca produsele handmade din ... (vezi toată discuția)
Norme de venit artghift artghift m-am uitat pe lista cu normele de venit si nu gasesc unde se incadreaza caenul 7410 design specializat, propus aici, doresc sa-mi fac II, ca sa pot ... (vezi toată discuția)