Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Componenta comisie de disciplina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Componenta comisie de disciplina

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca din componenta unei comisii de disciplina este obligatoriu sa faca parte si un observator fara drept de vot (respectiv reprezentant al sindicatului) si daca exista un temei legal in acest sens.
Componenta comisiei de disciplina se stabileste la nivelul societatii prin decizie interna emisa de catre angajator.

[ link extern ]
Temieul legal al constituirii unei comisii de disciplina il poate constitui reg.intern al angajatorului sau cc, aplicabil acestuia ...Nu exista nicio obligativitate in sensul aratat de dvs.
Art. 251 alin. 4 Codul muncii prevede ca salariatul are dreptul sa fie asistat, la cererea sa, de catre un reprezentant al sindicatului al carui membru este.
Intrebarea era daca din componenta comisiei de disciplina este obligatoriu sa faca parte si un observator fara drept de vot si nu asistarea unui salariat la cercetarea disciplinara ...:)
freeelis a scris:

Temieul legal al constituirii unei comisii de disciplina il poate constitui reg.intern al angajatorului sau cc, aplicabil acestuia ...

Intrebare off-topic:

Si daca constituirea si componenta comisiei se stabilesc prin RI in mod general (ca functii), mai trebuie facuta si decizie de numire a persoanelor care vor intra in componenta comisiei la fiecare cercetare ?