Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere cu o alcolemie de 0.87 fara accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere cu o alcolemie de 0.87 fara accident

buna ziua .
in data de 23.12.2012 am condus sub influenta alcolului (0.87) in etilotest . am refuzat probele de sange deoarece nu stiam ce urmari poate avea . nu am amenzi de circulatie si nici alte abateri . ce pedeapsa pot primi si in cat timp imi pot redobandi permisul de conducere. multumesc anticipat
o pedeapsa cu suspendare, iar permisul il redobanditi prin prezentare la examenul teoretic (la sala) la un an din momentul ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
va multumesc !
nu pot sa primesc decat o amenda si supendarea permisului de conducere?
amenda si suspendarea permisului se dau cand este vorba despre ocontraventie, adica pana 0.4 in etilotest. socotiti cu cat ati depasit limita de la care se considera infractiune.
multumesc !!