Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - Baza lunara de calcul pentru contributia la ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - Baza lunara de calcul pentru contributia la pensii

Buna ziua,
Stiu ca venitul declarat ca si baza lunara de calcul pentru contributia la pensii "nu poate fi mai mic de 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câştig".

Intrebarea mea: Exista beneficii daca suma declarata nu este suma minima? Cum influenteaza contributia actuala la pensie calcularea (peste zeci de ani probabil) pensiei?
[ link extern ]

Ipi, mai sus este proiectul de lege legat de bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2013;
e doar un proiect da 90% asa ramine...

Art.17. - Câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2013 este de 2.223 lei.

deci 35% din 2223