Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributie la fondul de pensii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributie la fondul de pensii PFA

Buna ziua,

Sunt PFA si nu am platit inca pensiile pentru anul acesta.

Imi puteti spune daca se calculeaza tot ca anul trecut (31,3% din venitul declarat)?

Stiu ca in 2012 pensiile au trecut la administratia financiara, s-a schimbat cumva si baza de calcul? Erau zvonuri la un moment dat ca vor sa inlocuiasta venitul declarat cu venitul net realizat...

Multumesc
In anul 2013, PFA-urile datoreaza la sistemul de pensii o contrbutie de 31,3% din venitul declarat.
Acest venit nu poate fi mai mic de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat- (adica 35% din ,2223 lei ,adica 778 lei
) dar nici mai mare decat echivalentul a de 5 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarior de stat.