avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata contributie la pensie pentru PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata contributie la pensie pentru PFA

daca din activitatea desfasurata pe baza de pfa, inregistrez un venit lunar de 7000lei, pot sa-mi aleg intre minim si maxim impus suma pentru care sa ma asigur la pensie de exemplu sa ma asigur la pensie pentru 4000 lei. va multumesc
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 10:55, 4 Decembrie 2013
PFA datoreaza la sistemul de pensii o contributie de 31,3% din venitul declarat, adica venitul pentru care doresc sa se asigure. Trebuie sa stiti ca, potrivit reglementarilor, acest venit in 2013 nu poate fi mai mic de 778 de lei (adica 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat - 2.223 lei), dar nici mai mare de 11.115 lei (echivalentul a de 5 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat).

Practic, o persoana fizica autorizata trebuie sa plateasca pentru pensii cel putin 244 de lei (35% x 2223 x 31.3%), dar nu mai mult de 3479 de lei (5 x 2223 x 31.3%).

Daca va incadrati in acest interval, platiti exact la tot venitul realizat.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Ultima modificare: Miercuri, 4 Decembrie 2013
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare in sistemul de pensii- pfa ContSters237549 ContSters237549 Pentru PFA fara venituri, se poate incheia contract de asigurare in sistemul de pensii? Daca da, se plateste lunar la nivelul sumei asigurate, de la data ... (vezi toată discuția)
Contributie la fondul de pensii pfa amatei amatei Buna ziua, Sunt PFA si nu am platit inca pensiile pentru anul acesta. Imi puteti spune daca se calculeaza tot ca anul trecut (31,3% din venitul ... (vezi toată discuția)
Contributii pensii - pfa cod caen 7112 georgiAnna90 georgiAnna90 Buna ziua, Ma lupt de ceva vreme sa aflu care sunt exact platile la stat pe care trebuie sa le fac lucrand ca PFA cod caen 7112. Cel mai mult ma ... (vezi toată discuția)