Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata contributie la pensie pentru PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata contributie la pensie pentru PFA

daca din activitatea desfasurata pe baza de pfa, inregistrez un venit lunar de 7000lei, pot sa-mi aleg intre minim si maxim impus suma pentru care sa ma asigur la pensie de exemplu sa ma asigur la pensie pentru 4000 lei. va multumesc
PFA datoreaza la sistemul de pensii o contributie de 31,3% din venitul declarat, adica venitul pentru care doresc sa se asigure. Trebuie sa stiti ca, potrivit reglementarilor, acest venit in 2013 nu poate fi mai mic de 778 de lei (adica 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat - 2.223 lei), dar nici mai mare de 11.115 lei (echivalentul a de 5 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat).

Practic, o persoana fizica autorizata trebuie sa plateasca pentru pensii cel putin 244 de lei (35% x 2223 x 31.3%), dar nu mai mult de 3479 de lei (5 x 2223 x 31.3%).

Daca va incadrati in acest interval, platiti exact la tot venitul realizat.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
george-neagu, moderator