Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONTRIBUTIE LA FONDUL DE SANATATE
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONTRIBUTIE LA FONDUL DE SANATATE

In luna mai firma la care lucrez se va inchide si eu voi pleca sa muncesc in strainatate.As putea plati si in Romania ,din mana,contributia la sanatate ,pentru a-mi pastra calitatea de asigurat in Romania?Daca da,care e cuntumul minim pe care trebuie sa il platesc lunar?
Da, va trebui sa faceti contract cu Casa de sanatate si veti plati 5,5% din salariul mediu (din 741 lei in 2012); deci lunar veti datora cam 10 EURO.

Succes!