Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sentinta civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

sentinta civila

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca o sentinta definitiva privind drepturile castigate (de salar) in instanta din anii 2009,2010,2011 si nepusa in aplicare (neplatita )se prescrie. Daca da, dupa cat timp.
De la data ramanerii definitive si irevocabile a sentintei aveti la dispozitie 3 ani pentru a o pune in executare. Executarea unor titluri executorii privind suma de bani este supusa unui termen de prescriptie de 3 ani.
Se prescrie dreptul de a cere executarea silita in termen de 3 ani de la ramanerea definitiva si irevocabila a sentintei.
VA MULTUMESC