avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită punerea in aplicare a hotararii judecatoresti
Discuție deschisă în Executare silită

punerea in aplicare a hotararii judecatoresti

Va rog sa-mi spuneti In cazul unei hotararii judecatoresti definitiva si irevocabile in care exista o creanta in sarcina debitorului ( de ex.cheltuieli de judecata)care este termenul de prescriere a executari silite a debitorului si din ce moment se calculeaza -dela data pronuntari hotararii, dela data investirii sau sl incuvintarii. Stiu ca exista un termen de 6 luni Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters249161 , utilizator 20:56, 3 Mai 2012
termenul de prescriptie este de 3 ani de la data ramanerii definitive si irevocabile a sentintei judecatoresti prin care vi s-au acordat cheltuielile de judecata , aveti 3 ani pentru a pune in executare acea sentinta
termenul de 6 luni este cel de prescriptie a executarii silite (dc creditorul lasa sa treaca 6 luni fara a ecetua vreun act de executare silita )
Termenul de prescriptie a executarii silite incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita, respectiv de la data ramanerii definitive a hotarârii, ce constituie titlul executoriu.
In materia drepturilor de creanta termenul de prescriptie extinctiva este de 3 ani.
doroiman a scris:

termenul de prescriptie este de 3 ani de la data ramanerii definitive si irevocabile a sentintei judecatoresti prin care vi s-au acordat cheltuielile de judecata , aveti 3 ani pentru a pune in executare acea sentinta
termenul de 6 luni este cel de prescriptie a executarii silite (dc creditorul lasa sa treaca 6 luni fara a ecetua vreun act de executare silita )


ref prescriptie executare silita, va referiti cumva la perimare, in cazul in care in 6 luni nu s-a mai facut nici o consemnare? in caz ca e o executare silita prin poprire la cerere (si nu din oficiu), se aplica acelasi termen de 6 luni? Executorul mai pote consemna sume peste acest termen? Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptie edycef edycef in urma unei hotarari judecatoresti am fost obligat la achitarea unei sume catre o societate comerciala , societate care a apelat la un executor ... (vezi toată discuția)
De la ce data incepe sa curga termenul de prescriptie? mihai62 mihai62 termenul de inceperea executarii silite se calculeaza de la ramanerii definitive a hotaririi instantei sau dela data cand executorul a primit acceptul instatei ... (vezi toată discuția)
Prescriptie incuviintare executare silita corinasevastru corinasevastru Buna seara, Am o nelamurire, am un contract de credit de nevoi personale si din 2008 nu am mai platit ratele iar de curand am gasit pe site-ul ministerului ... (vezi toată discuția)