Forum Discuţii juridice Executare silită punerea in aplicare a hotararii judecatoresti
Discuție deschisă în Executare silită

punerea in aplicare a hotararii judecatoresti

Va rog sa-mi spuneti In cazul unei hotararii judecatoresti definitiva si irevocabile in care exista o creanta in sarcina debitorului ( de ex.cheltuieli de judecata)care este termenul de prescriere a executari silite a debitorului si din ce moment se calculeaza -dela data pronuntari hotararii, dela data investirii sau sl incuvintarii. Stiu ca exista un termen de 6 luni Va multumesc
termenul de prescriptie este de 3 ani de la data ramanerii definitive si irevocabile a sentintei judecatoresti prin care vi s-au acordat cheltuielile de judecata , aveti 3 ani pentru a pune in executare acea sentinta
termenul de 6 luni este cel de prescriptie a executarii silite (dc creditorul lasa sa treaca 6 luni fara a ecetua vreun act de executare silita )
Termenul de prescriptie a executarii silite incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita, respectiv de la data ramanerii definitive a hotarârii, ce constituie titlul executoriu.
In materia drepturilor de creanta termenul de prescriptie extinctiva este de 3 ani.
doroiman a scris:

termenul de prescriptie este de 3 ani de la data ramanerii definitive si irevocabile a sentintei judecatoresti prin care vi s-au acordat cheltuielile de judecata , aveti 3 ani pentru a pune in executare acea sentinta
termenul de 6 luni este cel de prescriptie a executarii silite (dc creditorul lasa sa treaca 6 luni fara a ecetua vreun act de executare silita )

ref prescriptie executare silita, va referiti cumva la perimare, in cazul in care in 6 luni nu s-a mai facut nici o consemnare? in caz ca e o executare silita prin poprire la cerere (si nu din oficiu), se aplica acelasi termen de 6 luni? Executorul mai pote consemna sume peste acest termen? Multumesc