Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restructurarea postului - va rog sa-mi dati un sfat!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restructurarea postului - va rog sa-mi dati un sfat!

Buna seara!
Vreau sa va multumesc mult pentru sfaturi!
Astazi am primi notificarea de preaviz privind desfiintarea postului meu de economist/marketing conform art. 65 alin. 1 din codul muncii si tot azi am primit si decizia de desfacere a contractului de munca in baza art 65 alin 1 din CM coroborat cu art 73 CM.
Este corect sa primesc ambele documente in aceeasi zi dar cu numere diferite de inregistrare?
De ce in notificare apare trecut doar art. 65 iar in decizia de incetare a contractului apare si art. 65 si art 73? Este corect?

De asemenea, am semnat ca am primit un exemplar de notificare de preaviz, dar nu am semnat decizia de desfacere a contractului de munca, stiind ca ea se emite dupa epuizarea celor 20 de zile de preaviz.

Ce ma sfatuiti sa fac?

richard haideu, utilizator
Restructurarea sau reducerea posturilor trebuie sa aiba o cauza reala si serioasa nu sa fie folosiute pentru indepartarea unui salariat. Daca nu avtei sindicat si aveti mai mult de 20 de angajati puteti constitui reprezentanti ai salariatilor care sa discute cu angajatorul asemenea planuri de restructurare, potrivit Codului muncii, In orice caz trebuie sa vi se acorde preaviz de 15 zile, veti beneficia de somaj dar si de posibilitatea de a actiona in judecata pe angajator, mai ales ca are locyru vacante si nu le-a oferit celor pe care doreste sa-i disponibilizeze.
Legea nu prevede obligativitatea organizarii unui concurs pentru ocuparea unui loc vacant in sectotul privat, si, de asemenea, nu exista prioritati pentru participarea la un astfel de concurs.

În cazul în care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramură nu există contract colectiv de muncă, se aplică contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior.
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.
La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi - art.78 alin.1 CCMN.
Data post: Miercuri, 11 Februarie 2009, 23:29
Subiect: RE: restructurarea postului - va rog sa-mi dati un sfat!

Buna seara!
Vreau sa va multumesc mult pentru sfaturi!
Astazi am primi notificarea de preaviz privind desfiintarea postului meu de economist/marketing conform art. 65 alin. 1 din codul muncii si tot azi am primit si decizia de desfacere a contractului de munca in baza art 65 alin 1 din CM coroborat cu art 73 CM.
Este corect sa primesc ambele documente in aceeasi zi dar cu numere diferite de inregistrare?
De ce in notificare apare trecut doar art. 65 iar in decizia de incetare a contractului apare si art. 65 si art 73? Este corect?

De asemenea, am semnat ca am primit un exemplar de notificare de preaviz, dar nu am semnat decizia de desfacere a contractului de munca, stiind ca ea se emite dupa epuizarea celor 20 de zile de preaviz.

Ce ma sfatuiti sa fac?

ultima data editat de richard haideu pe data de Joi, 12 Februarie 2009, 22:59
Decizia de concediere se poate emite si inainte de terminarea perioadei de preaviz. Numai ca daca in aceasta perioada salariatul are concediu medical se prelungeste perioada de preaviz cu zilele de concediu medica si trebuie facuta alta decizie de concediere. Faptul ca instiintarea de preaviz si decizia de concediere au numere de inregistrare diferite nu are relevanta.
Va multumesc mult pentru recomandari!