avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la incasare

Buna ziua,am un srl care a intrat fortat la tva la incasare,fortat la impozit pe venit(sub 65000),mai precis un magazin mic cu amanuntul.Nu emit facturi,doar bon de casa clientilor.Cumpar pe factura,vand pe bon.Eu cum tin evidenta la acest tva si incepand de cand?Plateam tva trimestrial pana acum.Am facturi luate dupa 01 ian 2013,se apropie sfarsitul lunii.Calculez de pe acum cat am incasat versus cat am achitat sau cat am incasat versus cat am cumparat ca sunt in ceata totala.Cum se deduce tva-ul asta.Termenele de plata sunt la 30-60 de zile si in 99,9% din cazuri ma incadrez.Deci facturile luate dupa 01 ian 2013 vor fi achitate dupa 01 feb 2013.La astea de anul asta se deduce tva-ul ori nu si cand ca mor incet.Cu cele luate in decembrie am inteles ca nu mai e problema,ca le-am achitat deja.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: blackrox , utilizator 16:12, 5 Martie 2013
deduceti tva de la furnizori in momentul in care platiti factura.pana atunci treceti tva-ul pe 4428 analitic distinct.daca platiti in febr.facturi din ianuarie il deduceti deci in februarie.daca platiti partial factura deduceti direct proportional cu plata facuta.nu conteaza daca furnizorul este sau nu platitor de tva la incasare.cat priveste tva de la vanzare acesta il colectati in luna respectiva cand faceti vanzarea pt.ca normal ca incasati imediat.puteti reveni daca nu e clar.
Deci in februarie pot deduce tva pe facturile din ianuarie DUPA ce le achit?(adica mai clar,nu pot deduce nimic,pentru ca nu-s inca achitate)In martie pot deduce tva pe facturile care le iau in februarie DUPA ce le achit...mai departe,vine aprilie,eu raman cu o luna descoperita,adica facturile care le iau in martie,nu vor fi scazute la deducere pana in 31 martie cand se inchide luna,iar in aprilie o sa am un tva de n-o sa-l pot duce,pentru ca tot ce am luat in martie nu pot deduce pentru ca nu e achitat.Dar pana prin 25 cand va fi sa platesc tva-ul,vor fi si alea majoritatea achitate.Ceva nu-mi pusca.
asa este.luna martie cum spuneti,avand in vedere ca facturile din martie le achitati in aprilie ,nu o sa deduceti nimic si pe 25 apr.platiti tva-ul care e de plata.nu conteaza ca pana pe 25 aprilie cand platiti tva o sa achitati si facturile lunii martie pt.ca tva-ul lor il deduceti in luna aprilie.asta e!
Multumesc.
Tot nu ma impac cu gandul.Furnizorii mei sunt ajutati de stat sa platesca tva cand le achit eu factura,dar eu pot sa-l deduc doar cand o achit?Inseamna ca intr-un final singura varianta viabila va fi sa iei marfa cu banii jos,ca sa-ti poti deduce tva,altfel mereu cate o luna ramai de caruta si platesti ca fraierul.Ma deruteaza la maxim luna aia in care iau marfa si n-o pot deduce.Deci o luna nu mai iau marfa,strang banii si iau apoi cu banu jos.Naiba sa-l ia de tva la incasare.Ne face praf pe cei care suntem la ultima veriga din lant.Sa vedem cum le va fi si furnizorilor cand o luna nu vor primi nici o comanda.

Alte discuții în legătură

Tva deductibil TRIF magda TRIF magda Daca la un furnizor avem sold la 2012 si in 2013 achizitionam marfa cu plata -cash, putem sau nu sa ne deducem tva la aceste achizitii din 2013 in conditiile ... (vezi toată discuția)
Tva la incasare miutaradu miutaradu in cazul in care nu sunt platitor de TVA la incasare(avand o cifra de afaceri mai mare)si primesc facturi de la un furnizor platitor de TVA la ... (vezi toată discuția)
Ghid privind aplicarea sistemului tva la incasare  Gabriela Monica Ionescu Gabriela Monica Ionescu [b]Avand in vedere caracterul de noutate a sistemului de TVA la incasare, care va intra in vigoare la 01 ianuarie 2013, Ministerul Finantelor Publice a ... (vezi toată discuția)