Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Noul Cod de Procedura Civila - Taxa auto poluare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Noul Cod de Procedura Civila - Taxa auto poluare

Conf. noului C.pr.civ procesele in contencios administrativ si fiscal (taxa poluare) se vor judeca in prima instanta de Curtea de Apel si in recurs de ICCJ ? sau ramane tot ca in prezent Tribunal si Curtea de Apel ????
Raspunsul la intrebarea dvs. este afirmativ si se regaseste chiar in cod:

Competenta dupa materie si valoare
Curtea de apel

Art. 96. - Curtile de apel judeca:
1. in prima instanta, cererile in materie de contencios administrativ si fiscal, potrivit legii speciale;
2. ca instante de apel, apelurile declarate impotriva hotararilor pronuntate de tribunale in prima instanta;
3. ca instante de recurs, in cazurile anume prevazute de lege;
4. orice alte cereri date prin lege in competenta lor.

Inalta Curte de Casatie si Justitie

Art. 97. - Inalta Curte de Casatie si Justitie judeca:
1. recursurile declarate impotriva hotararilor curtilor de apel, precum si a altor hotarari, in cazurile prevazute de lege;
2. recursurile in interesul legii;
3. cererile in vederea pronuntarii unei hotarari prealabile pentru dezlegarea unor probleme de drept;
4. orice alte cereri date prin lege in competenta sa.

Se vor judeca la fel ca si in prezent, in conformitate cu dispozitiile legii speciale nr.554/2004 adica Tribunal si Curte de Apel cu solutionarea recursurilor conform dispoz legale respectiv de catre CA si ICCJ