avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Instiintare propire ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

Instiintare propire ANAF

MI_A VENIT O INSTIINTARE PROPIRE SALARIU DE LA anaf,....suma este de 28877 lei ce inseamna asta?280 milioane vechi sau 28 milioana?nu stiu de unde provin acesti bani datorati.si as dori sa stiu daca cei de la finante au drept sa puna propire pe salariu si cat anume?exista o lege in care sa fie specificat ca finantele au drept sa puna propire pe salariu ?va rog sa ma ajutati cu un raspuns.va multumesc
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 10:11, 7 Februarie 2013
Sunt 288 milioane lei vechi (1 leu nou = 10.000 lei vechi - sursa [ link extern ] ).
In instiintare trebuie sa fie scris in baza carui titlu executoriu s-a instituit popirea, trebuie sa existe o decizie care v-a fost comunicata, somatia (poate nu ati ridicat-o dumneavoastra). Organul fiscal are dreptul sa instituie aceasta masura de executare silita - art. 149 Cod procedura fiscala. Suma care va fi poprita reprezinta cuantumul a 1/3 din veniturile lunare realizate - art. 409 Cod procedura civila.
exista un titlu executoriu din data de 13.11.2012,dar eu nu am primit nimic ,nici o instiintare,iar eu am salariu minim pe economie....asta inseamna ca voi munci o viata pt aceasta suma?nu stiu de unde sa am eu asa o suma fabuloasa?cum se poate rezolva acaesta problema grava?fara acordul meu cei de la servici pot opri bani?si ce suma?va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.
Acel titlu executoriu ce reprezinta?? Sunteti sigur ca nu aveti datorii? In acest caz poate fi vorba de o eroare, nu stiu. De ce nu mergeti la FISC sa vedeti despre ce este vorba? Instiintari anterioare nu ati primit pentru ca poprirea se face fara somatie, asupra veniturilor. Angajatorul dvs. nu are nevoie de acordul dvs. pt a va opri 1/3 din salariu, ba mai mult ESTE OBLIGAT sa va retina, in caz contrar raspunde in fata legii.
Sfatul meu este sa mergeti la FISC sa vedeti de unde provine datoria, iar daca apreciati ca este o eroare sau este nejustificata, aveti dreptul sa formulati contestatie la executare.
Pana la fisc, mergeti la contabilitate sa va dea o copie dupa titlul executoriu.
Ati detinut calitatea de asociat sau administrator intr-o societate comerciala? Aveti bunuri in proprietate pentru care nu ati platit impozite? Ati realizat venituri din activitati independente, chirii etc.? Cam aceste situatii ar putea fi izvorul unor executari silite din partea organului fiscal ...

Alte discuții în legătură

Pfa instintare plata contributii sanatate pe 5 ani Mainerici  Ctin Mainerici Ctin pfa -taximetrie a primit instiintare privind plata pe ultimi 5 ani din urma,exista vreo modalitate de contestare/ (vezi toată discuția)
Supertaxa cristianiulian cristianiulian Taxat de fisc pentru o societate infiintata de mine in 2005,dar care ,din motive obiective, nu a avut nici o zi de activitate.In fapt,trebuie ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Datorie -card credit roxana11277 roxana11277 Buna ziua, am un card de credit la Cetelem, nu stiu daca e bine sa scriu firma, scuze, cu valoare de 18 milioane vechi si un alt card pe care am luat bunuri, ... (vezi toată discuția)