Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract munca - intreprindere familiala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract munca - intreprindere familiala

Avand o intreprindere familiala, pot sa fac cuiva din familie un contract individual de munca?
Dintre entitatile fara personalitate juridica numai PFA si II pot avea angajati.
ContSters22713, utilizator
Art.28 din OUG nr.44/2008:
(4) Întreprinderea familială nu poate angaja terţe persoane cu contract de muncă.
puteti sa l treceti in statut , aveti un model de la infiintare il adaugati si pe el.
In acest caz, va fi asigurat în sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale şi are dreptul de a fi asiguratîn sistemul asigurărilor sociale de sănătate şi al asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile prevăzute de lege.
Sunt in ceata. Cei de la ITM si de la Somaj mi-au zis ca se poate face contractde munca.