avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... apicultura 2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

apicultura 2013

veniturile din apicultura in anul 2013 mai sunt neimpozabile?
og 8/2013 nu ma lamureste deloc?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: cabrancea76 , utilizator 08:02, 6 Februarie 2013
Conform Capitolului VII: Venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură , articolele 71-74 din Codul fiscal, modificate prin OG 8/2013, (M.Of. nr. 54/23.01.2013) incepand cu data de 1 februarie 2013 in categoria veniturilor din activitati agricole au fost incluse si veniturile din apicultura.

Sunt venituri neimpozabile obtinute din apicultura acele venituri realizate din detinerea unui numar de pana la 50 de familii de albine.

Daca detineti peste 49 de familii de albine impozitul pe venit se va determina pe baza de norma de venit stabilita pentru fiecare familie de albine.

Astfel, norma de venit corespunzatoare veniturilor pentru perioada 1 februarie 2013 - 31 decembrie 2013 este conform art 73 modificat prin OG 8:
intre 50 – 100 de familii norma de venit este de 70 lei/familie de albine;
peste 100 de familii norma de venit este de 98 lei/familie de albine.

Daca detineti peste 49 de familii de albine aveti obligatia de a depune pana la data de 25 mai inclusiv o declaratie in acest sens la organul fiscal competent. Organul fiscal competent va stabili impozitul anual datorat pe baza normei de venit si va emite decizia
de impunere. Plata impozitului astfel stabilit se va efectua catre bugetul de stat in 2 rate egale, astfel:
- 50% din impozit pana la data de 25 octombrie inclusiv pentru anul in curs;

- 50% din impozit pana la data de 15 decembrie inclusiv pentru anul in curs.
multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozite apicultura CALIN74 CALIN74 as dori sa aflu ce impozite se vor plati in apicultura incepind cu 2013 (vezi toată discuția)
Declaratii ii preda62 preda62 Am cateva nelamuriri,am accesat masura 112 apicultura dupa semnarea cereri de finantare am infiintat o intreprindere individuala (fara contabil) dar nu stiu:ce ... (vezi toată discuția)
Declaratii apicultori flay flay Buna ziua, Doresc sa stiu in cazul apiculturii :declratiile ce se depun pe 2013? Impozitarea se face la norme de venit-depunem declaratia 221? Mai este ... (vezi toată discuția)