Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA NESEMNAT.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA NESEMNAT.

BUNA ZIUA,
revin cu o alta intrebare: m-am angajat la o firma cu data de 1 aug. 2012. CIM semnat pe perioada determinata conform Legii de 3 luni, deci pana la data de 31.oct 2012, dupa care s-a prelungit pe inca 3 luni pana la data de 31 Ian 2013 cand nu mi-am mai prelungit contractul de munca, deci la ora asta ar trebui sa fiu somer, problema e ca nu s-a emis nici un CIM de prelungire la data de 01 noiembrie 2012 si nici nu s-a semnat de catre angajator si angajat, in schimb ei mi-au incheiat CIM la perioada expirarii de 3 luni (zic ei) cu data de 31 Ian 2013.
Ce se poate intampla in cazul de fata cand o firma isi rezerva dreptul de a nu emite CIM la perioada expirarii celui semnat tocmai pentru a putea incheia urmatorul CIM la perioada care-l vor dansii pe perioada determinata bineinteles.
Tin sa precizez ca sunt in Concediu Medical din data de 18 Ian 2013 cu fractura de picior cu operatie, CM care se va prelungi pana in Martie 2013 cand voi fi operat din nou.
Nu se intampla nimic .. angajatorul nu are nicio obligatie de a va prelungi durata c.i.m. si nici de a va anunta anterior acestei date ...

Prelungirea duratei unui c.i.m. se poate face prin incheierea unui act aditional care sa prevada modificarea /prelungirea duratei c.i.m. de la data de ... la data de ...

Daca la data de 31.01.2013 nu s-a mai prelungit durata , atunci c.i.m. a incetat de drept , conform art.56 alin.1 lit.i C.mun.
nu m-am facut inteles,
eu am lucrat fara sa semnez prelungire CIM de la 1 noi 2012, data la care mi-a expirat perioada de proba pe 3 luni respectiv 1 aug. 2012-31 oct. 2012, iar la data de 31 ian 2013 mi se spune ca nu se mai prelungeste CIM, dar CIM-ul pe perioada 1 noi. 2012- 31 ian 2013 nu a fost semnat de niciuna din parti de prelungire la data de 1 noi 2012.
cu alte cuvinte nu a mai fost incheiat un act aditional la CIM pt perioada 1 noi 2012- 31 ian 2013, deci nu aveau cum sa-mi incheie CIM la data de 31 ian 2013. bine zic?
firma si-a dat seama de gresala sau neatentie si vrea sa-i semnez acuma , data de 6 feb 2013 retroactiv CIM pt perioada 1 noi 2012- 31 ian 2013 ca sa fie legal banuiesc incetarea CIM la data de 31 ian 2013.
ciprianmuresan77, utilizator
Atunci inseamna ca ati muncit la negru , iar perioada 01.11.2012 -31.01.2013 nu poate fi luata in considerare ...
ce este de facut in acest caz pt ca firma mi-a dat stagiul de cotizare pana in perioada 31. ian 2013?
Aveti doua optiuni : fie semnati acel act, fie nu-l semnati ...