Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Autoritatea parinteasca comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Autoritatea parinteasca comuna

Buna seara am si eu o intrebare si sper ca ma puteti ajuta.mam divort de sotul meu si copilul mi-a fost incredintat mie dar avem autoritatea parinteasca comuna.eu vreau sa plec in spania cu copilul pot sa ii fac pasaportul si sa plec fara semnatura tatalui?va multumesc
II faceti pasaport si plecati din tara numai cu acordul tatalui sau cu o hotarare a instantei care sa suplineasca acest acord.
Puteti deci apela la instanta daca din rea credinta tatal nu vrea sa va dea acordul.
Vreti sa mergeti in excursie sau cum ?
Nu puteti pleca fara acordul tatalui. Acesta trebuie sa dea o declaratie precum ca este deacord ca minorul sa plece insotit de dvs . Se da la notar in forma authentica. Pentru a I face pasaport aveti nevoie si de acordul tatalui.
Eu am resedit ta in spania .in sentinta de judecatorie spune asa ::stabileste locuinta minoro luí la resedit ta maméi,dispone exercitarea autoritati parientes ti numai de catre mama.incuviinteaza ca tatal sa abia legaturi cu minorul conform programa luí de vizita:o luna
in fiecare an cuprinsa inintervalul iunie augusto.o luna in ani parí in perioada 15 decembrie pana in ianuarie.o luna in ani impari in perioada 1 aprilie pana pe 30 aprilie.obliga para tul la pensie de intretinere in cuantum de 120 leí.fostul sot a facut recurs si sentinta este urmatoarea :modifica in tot decizia si in parte sentinta in sensual ca Dispune ca autoritatea parinteasca Sa se faca de catre ambi parinti.mentine restul dispozitiilor sentinte.irevocabila
aveti nevoie de acordul tatalui.
gi-jane2, moderator
Chiar daca in sentí ta puñe ca stabileste domiciliul copilului la resedit ta maméi?