Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... contributie pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

contributie pensie

Am 51 de ani si 31 ani vechime in munca (efectiva). Sunt pensionar gradul III ( cu drept de munca la 4 ore) si nu gasesc un asemenea post.As vrea sa platesc personal cas pana ideplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta. Cati ani ar trebui ca platesc aceasta contributie si in ce cuantum? Multumesc
Pensia de invaliditate este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de vasta.

Chiar daca s-ar putea face contract de asigurare cu casa locala,eu nu il recomand.
Contributia la acest moment este de 232 de lei luna.Este in crestere de la an la an(urmeaza pe 2013).

232x12=2784 lei

Pentru aceasta contributie(2784)pensia va creste intre 7 si 9 lei pe luna.
2784:8=348 de luni
Adica 2784 lei ii primiti inapoi in 29 ani.
Daca sunteti barbat 65+29=94 ani
In aceasta perioada(65-94)veti primi cate 8 lei in plus la pensie.

Aceasta suma(232 lei/luna) se plateste integral chiar daca sunt pensionar gr.III ? Adica este indiferent daca unul care incheie contract de asigurare a lucrat sau nu niste ani? Eu am contribuit deja 31 de ani.Trebuie sa platesc aceeasi suma ca unul care nu a lucrat niciodata?
Sa presupunem ca gaseam un loc de munca de 4 ore.Angajatorul platea contributia sa la un program de 4 ore sau program normal de 8 ore?
Legea 263/2010

Art. 6

(2) Se pot asigura in sistemul public de pensii, pe baza de contract de asigurare sociala, in conditiile prezentei legi, avocatii, personalul clerical si cel asimilat din cadrul cultelor recunoscute prin lege, neintegrate in sistemul public, precum si orice persoana care doreste sa se asigure, respectiv sa isi completeze venitul asigurat.
Nu mi-ati raspuns punctual.Intrebarea era daca eu cu 31 de ani contributie cas si pensionar gr.III trebuie sa platesc in urma unui eventual contract de asigurare aceeasi suma ca unul care nu a lucrat niciodata pe baza de contract si deci, nu a platit nici el nici angajatorul, adica 232 lei pe luna. Nu va suparati,dar poate sunmt mai greu de cap.
Este un lucru de manunt pe care eu nu il stapanesc.Din acest motiv nu v-am raspuns punctual.