Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada minima de cotizare pentru pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada minima de cotizare pentru pensionare

Buna ziua,

As avea doua intrebari:

1) pentru a putea primi o pensie care este perioada minima de cotizare in sistem (numarul de ani munciti legal)?

2) care este cuantumul minim (pensia minima) pe care un contribuabil il poate primi dupa pensionare, avand in vedere ca a fost angajat legal o perioada minima de cotizare?

Va multumesc!
Art. 53 din Legea nr.263/2010 prevede :
(1) Varsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru barbati si 63 de ani pentru femei. Atingerea acestei varste se realizeaza prin cresterea varstelor standard de pensionare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.
(2) Stagiul minim de cotizare este de 15 ani, atat pentru femei, cat si pentru barbati. Atingerea acestui stagiu se realizeaza prin cresterea stagiului minim de cotizare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.
(3) Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, atat pentru femei, cat si pentru barbati. Atingerea acestui stagiu se realizeaza prin cresterea stagiului complet de cotizare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.

OUG nr.9/2009 privind pensia socială minimă garantată :
Cuantumul indemnizaţiei sociale pentru pensionari stabilit pentru anul 2013 este de 350 lei.