Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... rovineta
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

rovineta

Am primit prin posta in Ianuarie 2012 amenta pt ca am circulat in Iulie 2011 fara rovineta.
De fapt am primit 2 amenzi, contraventia era una pe data de 7 si una pe data de 9 Iulie.
Am facut contestatie dar nu am primit raspuns.
Eu acum figurez cu o restanta de plata de aproape 1100ron
Legea nr. 144/2012 nu anuleaza aceasta amenda.
Ce trebuie sa fac, am inteles ca in fiecare zi se adauga penalitati?
Contestatia a fost inaintata instantei de judecata competente teritorial. Probabil veti primi o citatie in acest sens. Daca se dovedeste ca aveti dreptate procesul verbal de sanctiune contraventionala va fi anulat, daca vi se respinge contestatia ca fiind neintemeiata veti plati amenda si ce mai dispune instanta.
Ce trebuie sa fac sa aflu care este raspunsul instantie de judecata, a trecut un an de cand am trimis contestatia la Tribunalul Prahova si nu am nici un raspuns.
Verificati pe portalul instantei.
Am gasit un dosar cu numele meu, dar nu sunt sigur ca este al meu.
Eu am trimis in 26 ianuarie 2012 iar dosarul este inregistrat la ei cu 27.04.2012, iar termenul de judecata este ianurie 2014.
Am trimis un email la Judecatoria Pravoha, am primit raspuns cu nr de dosar, dar am cerut mai multe detali in legatura cu dosarul daca intradevar este al meu.
Cred ca este o coincidenta de nume.
Nu inteleg de ce nu am primit pana acum nimic de la Judecatoria Prahova.
Eu nu pot sa mai platesc impozite deoarece am aceasta amenda nepatita si am inteles ca se aplica si penalitati in fiecare zi.
Multumesc.
florianzy a scris:

Am gasit un dosar cu numele meu, dar nu sunt sigur ca este al meu.
Eu am trimis in 26 ianuarie 2012 iar dosarul este inregistrat la ei cu 27.04.2012, iar termenul de judecata este ianurie 2014.
Am trimis un email la Judecatoria Pravoha, am primit raspuns cu nr de dosar, dar am cerut mai multe detali in legatura cu dosarul daca intradevar este al meu.
Cred ca este o coincidenta de nume.
Nu inteleg de ce nu am primit pana acum nimic de la Judecatoria Prahova.
Eu nu pot sa mai platesc impozite deoarece am aceasta amenda nepatita si am inteles ca se aplica si penalitati in fiecare zi.
Multumesc.