Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general D 100 -lunar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

D 100 -lunar

Conform noilor reglementari impuse de OG 8/2013 agentii economici care in anul 2012 au o cifra de afaceri inferioara plafonului de 65.000 euro si au fost platitori de impozit pe profit, incepand cu data de 01.02.2013 devin microintreprinderi si vor plati impozit de 3% pe veniturile microintreprinderilor.
Trebuie depusa D100 pentru luna Ianuarie 2013 pana la 25 Februarie 2013? Cum se va depune D100 pentru Trim I 2013 cu o luna impozit profit si doua luni impozit pe veniturile microintreprinderilor? Va rog, cu respect, cine poate , sa-mi ofere informatii cu privire la acest aspect. Multumesc anticipat.
Eu stiu ca pentru luna ianuarie 2013 se va depune o declaratie 101(privind impozitul pe profit) iar in aprilie se va depune declaratia 100(venit microintreprinderi).Declaratia 101 pentru ianuarie ,banuiesc ca va fi ca cea din 2011,cand am avut doua perioade.
Mai intreaba.
Pentru luna Ianuarie 2013 trebuie depusa declaratia 101 cu termen de depunere si termen de plata 25.03.2013. Tot pana la data de 25.03.2013 trebuie depus si 010 pentru trecerea de la impozit pe profit la impozit pe micro.
Declaratia 100 se va depune pana la data de 25.04.2013 si va contine impozitul pe micro.

Numai bine.