Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit iesirea din sistemul micro
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

iesirea din sistemul micro

"Impunerea microintreprinderilor care realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro
Daca in cursul unui an fiscal o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plati impozit pe profit luand in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal. Calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita de 65.000 euro. Impozitul pe profit datorat reprezinta diferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului fiscal pana la sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului respectiv. In cazul contribuabililor care aplica prevederile speciale pentru anul 2013, limita de 65.000 euro si impozitul pe profit datorat se calculeaza in mod corespunzator de la 1 februarie 2013."

Am realizat o cifra de afaceri mai mare de 65.000 in luna februarie 2013 (fara a lua in calcul veniturile lunii ianuarie 2013).
Ce obligatii declarative si de plata am ( 3%, 16%, declaratia 010....etc) si cu ce data?!

Multumesc
Cum ati fost la 31.12.2012 si in ianuarie 2013?
cu IP 16%
am predat 010 de intrare in sistem cu 01.02.2013
altfel nu intrebam...
Doamna Simona, daca stiti raspunsul, va rog postati.
Nu mai interveniti cu intrebari la intrebari.
Herra_, utilizator
Incercam sa va ajut.
3%,16%,010....nu am inteles nimic.
Nu am inteles ce D 010 ati depus-daca ati depus cu IP incepand cu 01.02.2013 ce rost mai are sa intrebati de depasire 65.000 euro la luna februarie?
Daca ati depus D 010 inseamna ca at depasit la luna ianuarie 2013.

Eu am inteles ca ati intrat in sistem impozit profit incapand cu 01.02.2013.In luna ianuarie ati fost platitor impozit venit.
Pt.luna ianuarie 2013-calculati impozit venit si depuneti D 100 in 25.04.2013-asa judec eu pana la aparitia normelor.
Pt.luna februarie 2013 -calculati impozit profit luand in calcul veniturile si cheltuielile incepand cu 01.01.2013 din care veti scade impozitul pe venit declarat si platit.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil

@simonaoprica:
Pt.luna ianuarie 2013-calculati impozit venit si depuneti D 100 in 25.04.2013-asa judec eu pana la aparitia normelor.

- pentru luna ianuarie voi calcula impozit pe profit!

intrebare:

Am realizat o cifra de afaceri mai mare de 65.000 in luna februarie 2013 (fara a lua in calcul veniturile lunii ianuarie 2013).

Ce obligatii declarative si de plata am ( 3%, 16%, declaratia 010....etc) si cu ce data?!

Multumesc