Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Microintreprindere de la 1 februarie
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Microintreprindere de la 1 februarie

Buna ziua!

Cifra de afaceri la decembrie 2012 este sub 65.000 euro. Cifra de afaceri in ianuarie 2013 este peste 65.000 euro. Firma era obligata sa devina microintreprindere de la 1 februarie 2013?

Multumesc!
Dupa parerea mea,potrivit art.112^2 alin.(3) aveati obligatia depunerii Declaratiei de mentiuni 010 pentru scoaterea din evidenta ca platitor de impozit pe profit incepand cu data de 31.01.2013 si luarea in evidenta ca platitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor incepand cu data de o1.o2.2013,precum si Declaratia 101 pentru luna ianuarie 2013,pana la data de 25.03.2013. Avand in vedere ca in luna ianuarie 2013 ati depasit plafonul de 65ooo euro,consider ca trebuia sa treceti la microintreprindere cu 01.02.2013 si apoi sa aplicati prevederile art.112^6, cu calculul impozitului pe profit incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita( tot cu data de 01.02.2013).Impozitul pe profit pentru luna ianuarie trebuia platit pana la data de 25.03. iar cel recalculat pentru februarie-martie,trebuia platit pana la 25.04.2013.