Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Refuz medic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Refuz medic

As dori sa stiu si eu daca exista o lege sau o prevedere ceva care sa interzica unui medic sa dea trimitere pentru analize medicale unei femei insarcinate 2 luni la rand. Precizez ca sunt insarcinata, am primit acum o luna o trimitere pentru un set de analize dar mai am nevoie de inca o trimitere pentru altele iar medicul de familie a spus ca nu mai poate sa imi dea trimitere decat dupa 6 luni de sarcina, eu avand acum 4 luni.
Va multumesc.
Nu exista asa ceva. Reclamati-l la Colegiul medicilor.
Sa va dea ceva in scris ...daca are tupeul ... Cand sunteti refuzata incercati sa mai fie o persoana ..... ca posibil martor.
Faceti o sesizare si la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.
Medicul de familie va recomanda analize de laborator doar daca el considera necesar acest lucru - ca orice alt medic de altfel. Gratuit, va poate recomanda un set de analize in trimestrul I si unul in trimestrul III de sarcina. Nu i se permite sa va elibereze bilete de trimitere la indicatia altor medici ( de exemplu, ginecolog, in cazul dumneavoastra. Nici Colegiul Medicilor, nici Casa de Asigurari nu pot interveni peste decizia medicului, atata vreme cat acesta o poate justifica.