Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA incasare

am urmatoarea situatie
furnizorul (producatorul)de marfuri aplica tva la incasare
cumparatorul (depozit) NU aplica tva la incasare
plata facturii este la 60 de zile
cumparatorul vinde la randul sau marfa la magazine cu plata la 7- 60 zile
livrarea de marfuri este operatiune taxabila din punct de vedere al tva
cumparatorul (depozitul)poate deduce tva cf art 145 alin 2?
In acest caz, cumparatorul va deduce TVA la data platii facturii si va colecta TVA la data emiterii facturii.
Multumesc