Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale srl fara activitate-forfetar de plata din 2009?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

srl fara activitate-forfetar de plata din 2009?

din 2004 care nu a avut nici un fel de activitate, ca sa-l inchid trebuie sa platesc impozitul forfetar din 2009? Eu credeam ca onrc-ul l-a dizolvat, Am vrut sa-mi fac o intreprindere individuala si verificandu-se certificatul fiscal cerut de onrc, s-a constatat ca figurez cu un srl din 2004 care nu a avut nici un fel de activitate. Ducandu=ma ca CF mi s-a spus ca nu pot inchide srl-ul pana nu platesc impozitul forfetar din 2009. Daca nu am acesti bani, ce pot sa fac sa scap de aceasta firma?
Nu puteti inchide societatea pana cand nu aveti achitate integral obligatiile datorate bugetului de stat. Registrul Comertului nu dizolva societatea pentru neplata impozitului forfetar, organul fiscal este cel care poate initia masuri de executare silita pentru plata acestui impozit.
In concluzie , ca sa nu pierd cei 250 lei taxe ,pe care i-am platit pt infiintarea intreprinderii individuale, trebuie sa achit 2500 lei! Cei de la ONRC nu mai restituie taxele si nici nu pot schimba titularul intreprinderii?
ONRC restituie o parte din taxele achitate in conditiile in care cererea inregistrata se retrage de catre cel care a depus-o. Numai la Registrul Comertului puteti afla amanunte cu privire la aceasta procedura.
In opinia mea daca ati depus cererea de inregistrare a intreprinderii individuale nu mai puteti schimba in cadrul procedurii titularul acesteia.