Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Analize medicale
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Analize medicale

Sunt administratorul unei firme de vanzare cu amanuntul si am o vanzatoare careia trebuie sa-i fac analizele. CARE ESTE VALABILITATEA LOR ? Cu multumiri anticipate
HG nr.355/ 11.04.2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza in anexa,

Fisa 128. Sectorul alimentar
1. Personalul care manipuleaz„ carnea cruda din unitatile de industrializate a carnii.
2. Personalul care lucreaz„ nemijlocit la prepararea alimentelor in bucatariile unitatilor de
alimentatie publica si colectiva, in laboratoare de semipreparate culinare, de cofetarie, de
inghetata si de bauturi racoritoare.
3. Personalul din unitatile de colectare si industrializare a laptelui.
4. Personalul din industria semiconservelor de peste si oua.
5. Restul personalului din unitatile de alimentatie publica si colectiva.
6. Restul personalului din fabricile si sectiile de preparate de carne.
7. Personalul din unitatile de imbutelierea apelor minerale si din fabricile de bauturi racoritoare.
8. Personalul din unitatile si punctele de desfacere a alimentelor, care manipuleaza alimente neambalate.
9. Personalul din fabricile de produse zaharoase.
10. Personalul din fabricile si sectiile de conserve sterilizate.
11. Personalul din industria de panificatie, a pastelor fainoase, bauturilor alcoolice.
OBS: Continutul si prevederile acestei fise se aplica numai persoanelor care vin in contact
direct cu alimente neambalate.
Examen medical la angajare:
a) conform datelor din Dosarul medical (atentie: examenul tegumentelor si mucoaselor).
b) — examen coprobacteriologic
— examen coproparazitologic
— VDRL
Examenul medical periodic:
— examen clinic general — semestrial (atentie examenul tegumentelor si mucoaselor).
— examen coprobacteriologic — in trimestrul II si trimestrul III
— examen coproparazitologic — anual
— VDRL — anual
Contraindicatii:
 afectiuni dermatologice transmisibile, acute sau cronice (furunculoze, piodermite);
 boli infectocontagioase in evolutie pana la vindecare.
 leziuni tuberculoase pleuropulmonare evolutive.
Firma dvs. desfasoara probabil activitati mentionate la pct. 5 si/ sau pct. 8
6 luni sunt valabile analizele si se efectueaza de fiecare data la angajare. Daca se angajeaza de 5 ori se fac de 5 ori analize.
Totusi intrebarea dvs este fara substanta pentru ca sper ca examenul medical a fost facut la angajare.
Fara acel examen medical la angajare CIM este nul.
Vanzarea cu amanuntul se refera la vanzarea de produse alimentare? Daca e vorba de produse alimentare atunci periodicitatile examinarilor sunt cele pe care moderatorul gigipopa@ le-a reprodus mai sus (unele examinari semestriale si altele anuale), daca nu e vorba de sector alimentar, controlul medical periodic se va face anual.
HG nr. 355/2007 actualizataprivind supravegherea sanatatii lucratorilor
ANEXA 1
4. Observatii:
c) pentru lucratorii care nu se regasesc în fisele din prezenta anexa, examenul medical periodic va fi reprezentat de examenul clinic general anual;
inspectorSSM, utilizator
Daca este sa fim foarte exacti examenul medical la angajare este valabil doar atunci si se face la cererea angajatorului.
Examenele medicale periodice dupa parerea mea sunt o alta discutie.
Intrebarea era cat sunt valabile examenele medicale, nu se face nici o referire la angajare sau nu iar valabilitatea lor indiferent cand sunt efectuate e aceiasi. Cum adica sunt valabile numai atunci?