Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... incapacitate de plata a ratelor la credit in franci ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

incapacitate de plata a ratelor la credit in franci elvetieni

am un credit in franci,de ceva timp nu pot sa mai platesc ratele intregi,creditul este de nevoi personale fara ipoteca.as vra sa stiu ce se intimpla cand se acumuleaza f multe zile de intarziere
Se poate ajunge la executare silita
Chiar daca nu ati garantat cu un anume bun, creditorul va avea dreptul sa isi recupereze suma pe care v-a acordat-o plus dobanzi si penalizari prin executarea silita asupra bunurilor dvs (mobile, imobile sau venituri).
In cazul asta, tinand cont ca dvs sunteti de buna credinta si, cu siguranta, nu aveti posibilitatea de plata integrala a ratelor datorita aprecierii francului, mergeti la banca si solicitatile o reesalonare/rescadentare in raport cu posibilitatile dvs. de plata. In caz contrar, cum ziceau colegii de mai sus, se va ajunge la executare silita.