avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Licitatie imobil ipotecat
Discuție deschisă în Executare silită

Licitatie imobil ipotecat

sunt debitor ipotecar intr-un contract bancar.
suntem la a 2-a licitatie.
pretul s-a micsorat cu 25%.
intrebare: pot participa pentru a-mi rascumpara imobilul la aceasta licitatie?
daca da care este textul legal care prevede acest aspect.
Multumesc!
Debitorul nu poate licita in cadrul licitatiei publice - nici personal, nici prin alte persoane interpuse.
sunt garant ipotecar nu debitor in cadrul contractului
naroty a scris:

sunt debitor ipotecar intr-un contract bancar.



vs
sunt garant ipotecar


Pana la urma ce calitate detineti ??
Aveti dreptul de a participa la licitatie mai ales ca pretul poate fi destul de scazut.
imi cer scuze sunt garant ipotecar si va multumesc pentru raspunsuri.
in cazul in care dvs spuneti ca pot participa la licitatie puteti sa imi spuneti in temeiul carei legi , deoarece executorul bancar nu doreste sa imi dea relatii si mi-a dat de inteles ca nu mai pot face nimic.

Alte discuții în legătură

Licitatie publica goina4444 goina4444 creditorul are voie sa participe la licitatie publica la primul termen el incepand dosarul de executare fiind singurul creditor ? (vezi toată discuția)
Participare frate coproprietar la licitatie produsa de executarea silita moreoptions moreoptions buna ziua, cota mea parte dintr-un apartament mostenit este scoasa la licitatie de catre banca. poate fratele meu care detine si el o cota parte ... (vezi toată discuția)
Participare licitatie rodiela2011 rodiela2011 Cine are dreptul din familia mea sa se inscrie la o licitatie a unui imobil care a fost in proprietatea mea? (vezi toată discuția)