Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM la revenirea titularului de post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM la revenirea titularului de post

Buna,
sunt angajata pe perioada determinata de 24luni pe perioada suspendarii titularei de post, care este in CCC
aceasta doreste sa revina la serviciu incepand cu 1.05.2013
(eu fiind angajata pana in data de 23.05.2014)
contractul meu poate inceta de drept la data revenirii titularei de post, chiar daca s-au scurs decat 11luni? sau sunt obligati sa ma tina pana in 2014, data specificata pe contract?
Potrivit art.84 alin.2 C.mun., in cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata este incheiat pentru a inlocui un salariat al carui contract individual de munca este suspendat, durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular.
Inteleg, dar asta inseamna ca titularul de post poate veni 'peste noapte' ?
in orice moment poate inceta de drept activitatea mea acolo?
de ce nu mi s-a explicat acest lucru la semnarea contractului?
pt ca eu am inteles ca sunt angajata pe 24luni, deoarece tot atatea luni de suspendare a primit si ea, nu mi s-a comunicat ce s-ar intampla daca ea doreste/hotaraste sa vina mai rpd...

din cate am inteles nici macar nu ar fii obligati la cele 20zile de preaviz ?

ma intreb ce sens mai are contractul semnat, daca nici termenul nici zilele de preaviz nu vor fii respectate ?!?!
La incetarea de drept a c.i.m nu se pune problema acordarii vreunui preaviz.
Nu exista posibilitatea acordariui unui preaviz ... este dreptul salariatului sa rebina mai devreme la serviciu ...
Wow...sa inteleg ca ei imi pot spune azi ca maine nu voi mai avea serviciu
si este perfect legal acest lucru

titularul de post are dreptul suprem de a reveni oricand, la orice ora...si suplinitorul trebuie sa se conformeze

ma scuzati daca insist prea mult asupra subiectului...doar ca daca aceasta lege exista, unde mai este egalitatea de drepturi mentionata in contract
aaaa...sau am uitat TOT CE SCRIE IN CONTRACT E NUL pt ca sunt suplinitor si nu TITULAR