avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Frate decedat, sotia lui in viata - poate fi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Frate decedat, sotia lui in viata - poate fi inlaturata de la mostenire?

Buna ziua,

Am o intrebare , daca ma puteti ajuta :

Defunctul a avut:
1. o sotie care este dignosticata cu schizofrenie , internata intr-un spital de boli mintale,
2. un frate .

In ce masura fratele poate obtine apartamentul in care au locuit defunctul si sotia acestuia.

Multumesc,


Sa inteleg ca nu au avut copii? Si nici parintii defunctului nu traiesc?
Ultima modificare: Marți, 5 Martie 2013
Ciprian Maftei, Consilier juridic
nu au avut copii si nici parintii defunctului nu traiesc, in schimb traieste fratele sotiei defunctului.
sotia vine la mostenire in concurs cu fratele.....ar trebui sa aiba un curator daca este schizofrenica si nu poate semna acte.
In acest caz, potrivit Art. 972. Cod Civil, "(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
c) o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;"
Precizez ca aceasta cota se refera la masa succesorala, care teoretic e reprezentata de 1/2 din imobil, astfel ca, in urma dezbaterii succesiunii sotia supravietuitoare va detina 3/4 din imobil iar fratele 1/4.
Daca sotia este interzisa judecatoreste, trebuie instituita curatela.
Succes!
Ultima modificare: Marți, 5 Martie 2013
Ciprian Maftei, Consilier juridic
Pai ce treaba are fratele sotiei supravietuitoare?
Nu vorbeam pana acum de fratele defunctului?

Alte discuții în legătură

Mosteniri olga2011 olga2011 va rog sa-mi spuneti dac cea de-a doua sotie a fratelui meu are drept de mostenire la averea lasata de parintii nostri, dat fiin faptul ca el are trei copii ... (vezi toată discuția)
In cazul mortii unuia dintre soti, imobilul cumparat in timpul casniciei se imparte cu alte rude sau revine doar sotului supravietuitor? amri amri in cazul mortii unuia dintre soti, imobilul cumparat in timpul casniciei se imparte cu alte rude sau revine doar sotului supravietuitor? mentionez ca nu ... (vezi toată discuția)
Dreptul sotului la mostenire marrianne marrianne Am o intrebare: in cazul in care, dupa divort, sotia se recasatoreste, cel de-al doilea sot poate avea drept la mostenirea sotiei din partea parintilor ei ... (vezi toată discuția)