avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul sotului la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul sotului la mostenire

Am o intrebare: in cazul in care, dupa divort, sotia se recasatoreste, cel de-al doilea sot poate avea drept la mostenirea sotiei din partea parintilor ei (casa parinteasca si pamantul aferent) ? Dar la apartamentul dobandit in timpul primei casatorii, pe care este coproprietara impreuna cu copilul din prima casatorie. Mentionez ca ambii soti sunt la a doua casatorie, nu au copii impreuna, dar au copii din casniciile anterioare.


Sper ca nu am fost foarte incoerenta. multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:01, 9 Iunie 2008
Sotul despartit nu are dreptul la mostenirea celuilalt sot.Nici drept la mostenire a parintilor sotului despartit.
Eu intrebam de cel de-al doilea sot (actualul) ce drept la mostenire are. Cu primul sot s-a facut partajul, la divort.
In cazul in care (Doamne-fereste) fosta sotie moare, la mostenire vin copiii (atat cei din prima casatorie cat si cei din a doua). Actualul sot vine la mostenire si va avea cota-parte din intreaga avere a sotiei. Problema mostenirii averii fostei sotii este urmatoarea: depinde cine moare primul; daca mor socrii apoi moare sotia, fostul sot vine sa mosteneasca o cota din averea socrilor. In cazul in care moare mai intai sotia, iar socrii traiesc, se rupe orice legatura de rudenie intre sotul in viata so fostii socri.
marrianne a scris:

Am o intrebare: in cazul in care, dupa divort, sotia se recasatoreste, cel de-al doilea sot poate avea drept la mostenirea sotiei din partea parintilor ei (casa parinteasca si pamantul aferent) ? Dar la apartamentul dobandit in timpul primei casatorii, pe care este coproprietara impreuna cu copilul din prima casatorie. Mentionez ca ambii soti sunt la a doua casatorie, nu au copii impreuna, dar au copii din casniciile anterioare.


Sper ca nu am fost foarte incoerenta. multumesc.


1. In situatia pe care ati prezentat-o, numai ca urmare a casatoriei cel de-al doilea sot nu are nici un drept asupra bunurilor proprii ale sotiei (bunuri ce provin din mostenire sau dinaintea acestei casatorii, etc) .
2. Alta este situatia in cazul in care va referiti la situatia in care sotia ar deceda inaintea acestui al doilea sot, atunci tot ce se ve gasi in patrimoniul ei la data decesului ( deci si bunurile proprii ) vor intra in masa succesorala asupra careia sotul are categoric drepturi, alaturi de copii defunctei sotii( fie ca sunt copii comuni sau nu).
Pe mine una m-ati ametit si mi se pare ca raspunsurile se bat cap in cap. Mai bine le-am da nume personajelor, parerea mea!

Alte discuții în legătură

Mostenire verginica73 verginica73 in curtea parinteasca a ramas ocumnata deoarece fratele meu a murit si parintii sant morti demult, , cumnata nu are copii si nici acte asa ca avem toti fratii ... (vezi toată discuția)
Mosteniri olga2011 olga2011 va rog sa-mi spuneti dac cea de-a doua sotie a fratelui meu are drept de mostenire la averea lasata de parintii nostri, dat fiin faptul ca el are trei copii ... (vezi toată discuția)
Mostenire teren dobandit prin mostenire. iuliana57 iuliana57 Fratele meu a decedat acum doua luni. Nu are copii si eu sunt singura sora. Parintii nostri nu mai traiesc. Cumnata mea vrea sa facem succesiunea si pentru ... (vezi toată discuția)