Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Declaratie fond mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Declaratie fond mediu

Cum completez declaratia privind obligatiile la fondul pentru mediu in cazul in care, la Sectiunea III, valoarea corespunzatoarea rubricii ''Cantitatea introdusa pe piata nationala" este mai mare decat valoarea corespunzatoare rubricii "Cantitatea valorificata prin reciclare"? Unde completez diferenta de cantitate care imi reiese?
Ex: Cantitate introdusa pe piata nationala: 200 kg
Cantitate valorificata prin reciclare : 65 kg.
Diferenta de 135kg (cantitate care o am pe stoc si care urmeaza sa fie valorificata) unde o trec?
Nu o treceti nicaieri in momentul de fata, ci doar atunci cand o predati reciclatorului.
Aveti grija la urmatoarele aspecte:
- firma la care predati deseurile sa fie reciclator si nu doar valorificator, (nu este obligatoriu dar este bine) in caz contrar va trebui sa demonstrati transabilitatea deseurilor
- sa menţionati în documentele de însoţire a deşeurilor de ambalaje predate pentru colectare/valorificare/reciclare menţiunea că încredinţarea spre valorificare/reciclare se face în scopul îndeplinirii obiectivelor anuale prevăzute de HG 621/2005
- sa anuntati AFM-ul pana pe 25 ianuarie ca intentionati sa indepliniti prin forte proprii obiectivele de reciclare/valorificare
multumesc :)