avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatia in anulare - invocare exceptii, probe
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatia in anulare - invocare exceptii, probe

buna ziua,
imi poate spune cineva daca la primul termen la care se judeca o contestatie in anulare pot invoca exceptia necompetentei teritoriale?(mentionez ca in contestatia in anulare scrisa depusa la dosar nu am invocat aceasta exeptie).
si daca se mai pot depune alte probe decat cele depuse deja?

va multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 03:10, 23 Martie 2013
Contestatia in anulare se introduce la instanta a carei hotarare se ataca, si se admite daca va incadrati in motivele prevazute de lege.
Da, se poate invoca la primul termen de judecata exceptia necompetentei teritoriale ... insa instanta competenta este instanta a carei hotarare se ataca ... la judecarea litigiului , nu ati invocat asa ceva ?
Sunt sigur ca se admite daca ma incadrez in motivele prevazute de lege, insa intrebarea mea era daca necompetenta teritoriala este motiv de admitere sau nu?

La judecarea litigiului pe fond nu a invocat nimeni exceptia necompetentei teritoriale.
Ultima modificare: Marți, 19 Martie 2013
Gabriela Pintea, Consilier juridic
este o cont in anulare in civil sa inteleg ? Considerati ca s-a dat cu incalcarea normelor de competenta teritoriala ?
Conform vechiului cod de procedura civila, exceptia de necompetenta teritoriala se poate invoca :
Art. 1591

(2)Necompetenţa materială şi teritorială de ordine publică poate fi invocată de părţi ori de către judecător la prima zi de înfăţişare în faţa primei instanţe, dar nu mai târziu de începerea dezbaterilor asupra fondului.

Deci, ati pierdut dreptul de a invoca aceasta exceptie.

Alte discuții în legătură

Art 162 cod procedura civila. help! exoexo exoexo Va rog sa-mi explicati la ce se refera art 162 Cod procedura civila. Se refera la faptul ca pot invoca in recurs necompetenta materiala chiar daca nu am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, intr-o actiune in pretentii, pentru plata unei facturi ... alina oana alina oana Buna ziua, Intr-o actiune in pretentii, pentru plata unei facturi restante, ca urmare a incheierii unui contract de prestari servicii de dirigentie cu o UAT ... (vezi toată discuția)