Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Garantie chirie imobil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Garantie chirie imobil

Buna ziua ,

Este corecta urmatoarea inregistrare contabila :

461/4111 = 167
5121 = 461/ 4111

Sunt obligata sa emit factura pt garantie ( atat pentru pers juridice cat si fizice )? sau pot inregistra direct 5121/ 5311 = 167 ?

Mentionez ca este vorba de un SRL care da spre inchiriere atat la pers fizice cat si juridice, in baza contractelor incheiate cu acestia.

Va multumesc ,
M.
Sunt obligata sa emit factura pt garantie ( atat pentru pers juridice cat si fizice )? sau pot inregistra direct 5121/ 5311 = 167 ?

Sunteti obligata sa emiteti factura pentru a incasa garantia .

oare nu am inteles eu... dvs. retineti garantia deci aveti o creanta si nu o datorie (Contul 167 Alte imprumuturi si datorii asimilate. Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta altor imprumuturi si datorii asimilate, cum sunt: depozite, GARANTII PRIMITE ...)
eu zic ca trebuie sa o inreg in 2678 iar clientul dvs. trebuie sa o inregistreze in 167
juridic dana a scris:

Sunt obligata sa emit factura pt garantie ( atat pentru pers juridice cat si fizice )? sau pot inregistra direct 5121/ 5311 = 167 ?

Sunteti obligata sa emiteti factura pentru a incasa garantia .

asta nu imi este mie clar pentru ca am gasit pe forum o alta discutie in care aparea si un raspuns dat de ANAF :
raspuns de la Serviciul Metodologie in problema garantiilor incasate pentru un bun inchiriat:

"In baza prevederilor art 126 alin (1) si art 137 din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si prevederile ulterioare, in opinia noastra, garantia mentionata in adresa dumnavoastra nu este o operatiune impozabila din punct de vedere a taxei pe valoarea adaugata si nu este obligatorie evidentierea respectivelor sume in facturi.

Incasarea garantiei se evidentiaza in contabilitate prin articolul contabilL 512=167"

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
scuze nu am inteles situatia ....
radumuresan, utilizator
radumuresan a scris:

scuze nu am inteles situatia ....

Sa fie clar eu emit sau nu factura pentru garantia ce o voi primi / cere de la clientul meu,
pentru asta vreau sa stiu ce inregistrari contabile trebuie sa fac si daca trebuie sau nu sa emit factura .