avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Garantie chirie imobil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Garantie chirie imobil


Buna ziua ,

Este corecta urmatoarea inregistrare contabila :

461/4111 = 167
5121 = 461/ 4111

Sunt obligata sa emit factura pt garantie ( atat pentru pers juridice cat si fizice )? sau pot inregistra direct 5121/ 5311 = 167 ?

Mentionez ca este vorba de un SRL care da spre inchiriere atat la pers fizice cat si juridice, in baza contractelor incheiate cu acestia.

Va multumesc ,
M.
Cel mai recent răspuns: Mariralu , utilizator 12:22, 20 Martie 2013
Sunt obligata sa emit factura pt garantie ( atat pentru pers juridice cat si fizice )? sau pot inregistra direct 5121/ 5311 = 167 ?

Sunteti obligata sa emiteti factura pentru a incasa garantia .


oare nu am inteles eu... dvs. retineti garantia deci aveti o creanta si nu o datorie (Contul 167 Alte imprumuturi si datorii asimilate. Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta altor imprumuturi si datorii asimilate, cum sunt: depozite, GARANTII PRIMITE ...)
eu zic ca trebuie sa o inreg in 2678 iar clientul dvs. trebuie sa o inregistreze in 167
juridic dana a scris:

Sunt obligata sa emit factura pt garantie ( atat pentru pers juridice cat si fizice )? sau pot inregistra direct 5121/ 5311 = 167 ?

Sunteti obligata sa emiteti factura pentru a incasa garantia .





asta nu imi este mie clar pentru ca am gasit pe forum o alta discutie in care aparea si un raspuns dat de ANAF :
raspuns de la Serviciul Metodologie in problema garantiilor incasate pentru un bun inchiriat:

"In baza prevederilor art 126 alin (1) si art 137 din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si prevederile ulterioare, in opinia noastra, garantia mentionata in adresa dumnavoastra nu este o operatiune impozabila din punct de vedere a taxei pe valoarea adaugata si nu este obligatorie evidentierea respectivelor sume in facturi.

Incasarea garantiei se evidentiaza in contabilitate prin articolul contabilL 512=167"

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
scuze nu am inteles situatia ....
Ultima modificare: Marți, 19 Martie 2013
radumuresan, utilizator
radumuresan a scris:

scuze nu am inteles situatia ....



Sa fie clar eu emit sau nu factura pentru garantia ce o voi primi / cere de la clientul meu,
pentru asta vreau sa stiu ce inregistrari contabile trebuie sa fac si daca trebuie sau nu sa emit factura .



Alte discuții în legătură

Garanție de participare și garanție de bună execuție: care este diferența dintre ele și care sunt operațiile contabile care se fac la plata din cont? ionela11 ionela11 Buna ziua, Care este diferenta intre garantia de participare la o licitatie si garantia de buna executie? Care sunt operatiile contabile care se fac la ... (vezi toată discuția)
Garantie chirie spatiu ela david ela david O societate comerciala are ca activitate principala inchirierea si subinchirierea de spatii.Pentru inregistrearea garantiei, osciliez intre: 1) 472- ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in contabilitate garantie chirie roxana68 roxana68 1.Firma X factureaza catre un client garantie chirie.Garantia din cate stiu eu se factureaza fara tva.Va rog frumos sa ma ajutati cu inregistrarile contabile ... (vezi toată discuția)