Forum Discuţii diverse Cultură generală Ciocolata ambalata topita la soare
Discuție deschisă în Cultură generală

Ciocolata ambalata topita la soare

Buna ziua,
Ciocolata ambalata topita la soare sau la caldura (de exemplu in auto), care ulterior este bagata la frigider pentru a putea fi deschis ambalajul, este improprie consumului uman? Rog argumente.
Multumesc
Daca este improprie inseamna ca am comis-o de cateva ori :sorry:
Ciprian Maftei, Consilier juridic
Cred ca si eu, insa la astia mai adulti (ca sa nu spun mai batrani) o fi cum o fi, ... problema se pune la copii in special !
trandafir2, moderator
Sunt doua variante, ori nu le dam (cum ar fi si logic), ori ... ii ajutam sa faca anticorpi. As merge pe varianta "a".
Corect !
Poate ne ajuta cineva si cu "explicatia stiintifica" sa vedem care ar fi riscurile.
Ciocolata este unul dintre alimentele,miam-miam,care nu provoaca toxiinfectii decat in cazuri extrem de rare.
Salmoneloza in cazul asta poate apare,si nu din cauza caldurii ,ci din cauza contaminarii cu platforme care nu sunt igienice(camionul-masina,desfacut tabletelor de ciocolata pe o masa contaminata,maini murdare...)
Ciocolata amara, sau cea care are un procentaj de cacao mai mare de 60% ,este destul de sigura in ambiente contaminate sau contaminante!!!
Ei bine,topita la o tempr de 33-50 Grade(adica,la tempt ideala din portbagajul masinii) este folosita la glazurarea carnatilor :dance:,prajiturilor sau bomboanelor.Temperarea ciocolatei nu dauneaza chimic si nu face modificari de luat in seama,dar da,din punct de vedere gastronomic isi pierde calitatile.
Dar ,este demn de semnalat ca Salmonela poate apare de oriunde ,si iti asumi un risc enorm.
O gravida poate muri in cateva ore,fiind statistic persoana cu cel mai mare risc de mortalitate cauzat de Salmonela
Gabriela19722, utilizator