avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Cultură generală Ciocolata ambalata topita la soare
Discuție deschisă în Cultură generală

Ciocolata ambalata topita la soare

Buna ziua,
Ciocolata ambalata topita la soare sau la caldura (de exemplu in auto), care ulterior este bagata la frigider pentru a putea fi deschis ambalajul, este improprie consumului uman? Rog argumente.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Baldur , utilizator 16:30, 8 Februarie 2016
Daca este improprie inseamna ca am comis-o de cateva ori :sorry:
Ultima modificare: Miercuri, 20 Martie 2013
Ciprian Maftei, Consilier juridic
Cred ca si eu, insa la astia mai adulti (ca sa nu spun mai batrani) o fi cum o fi, ... problema se pune la copii in special !
Ultima modificare: Miercuri, 20 Martie 2013
trandafir2, moderator
Sunt doua variante, ori nu le dam (cum ar fi si logic), ori ... ii ajutam sa faca anticorpi. As merge pe varianta "a".
Corect !
Poate ne ajuta cineva si cu "explicatia stiintifica" sa vedem care ar fi riscurile.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ciocolata este unul dintre alimentele,miam-miam,care nu provoaca toxiinfectii decat in cazuri extrem de rare.
Salmoneloza in cazul asta poate apare,si nu din cauza caldurii ,ci din cauza contaminarii cu platforme care nu sunt igienice(camionul-masina,desfacut tabletelor de ciocolata pe o masa contaminata,maini murdare...)
Ciocolata amara, sau cea care are un procentaj de cacao mai mare de 60% ,este destul de sigura in ambiente contaminate sau contaminante!!!
Ei bine,topita la o tempr de 33-50 Grade(adica,la tempt ideala din portbagajul masinii) este folosita la glazurarea carnatilor :dance:,prajiturilor sau bomboanelor.Temperarea ciocolatei nu dauneaza chimic si nu face modificari de luat in seama,dar da,din punct de vedere gastronomic isi pierde calitatile.
Dar ,este demn de semnalat ca Salmonela poate apare de oriunde ,si iti asumi un risc enorm.
O gravida poate muri in cateva ore,fiind statistic persoana cu cel mai mare risc de mortalitate cauzat de Salmonela
Ultima modificare: Miercuri, 20 Martie 2013
Gabriela19722, utilizator

Alte discuții în legătură

Otrava sub forma de tablete de ciocolata Dan me Dan me Este interzis sa scriu producatorul/distribuitorul acestor otravuri aici pe forum? (vezi toată discuția)
Mancati sanatos!!(?) nucu$ nucu$ [b]Concluzie nutritionista[/b] Pentru cei preocupati de o alimentatie sanatoasa, iata ultima noutate in domeniul nutritiei si al sanatatii: (Este o usurare ... (vezi toată discuția)
Micul dejun, de demult .... pana in zilele noastre POPA GHEORGHE POPA GHEORGHE [b]1989[/b] 5:00 Scularea. 5:05 Aprind focul și pun apa la încălzit. 5:30 Apa s-a încălzit ușor. 5:35 Adulmec parizerul și mă hotărăsc să fiu ... (vezi toată discuția)