Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NOTIFICARE- NULITATE RELATIVA SAU ABSOLUTA LITIGI MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NOTIFICARE- NULITATE RELATIVA SAU ABSOLUTA LITIGI MUNCA

Buna ziua,

Daca pe notificarea judecatoreasca trimisa la adresa.. nu este trecut etajul cladirii, poate fi un motiv de nulitate. Relativa?

Daca da, atunci poate fi invocata in recurs pentru a nu mai fi considerata decizia de concedirere ca fiind contestata in afara termenului?
Asa cum se afirma dat fiind ca, instanta considera ca fiind deplin indeplinita notificarea afisata pe o usa fata de cererea mea in care ceream decizia de concediere, inregistrata in firma.

Va multumesc,

Cu stima,
Flory
Cred ca este vorba despre citatie .... nu a fost trecuta corect adresa dvs ? .. sau despre ce act este vorba?
datele au fost trecute corect, mai putin etajul, care nu a fost mentionat deloc, ba mai mult a tras linie in dreptul lui pe citatia trimisa prin executor.
desi apartamentul din adresa se afla la etaj, iar citatia a lasat=o pe usa bloc am inteles.
Art.157 C.proc.civ. prevede :
(1) Citația va cuprinde:
a) denumirea instanței, sediul ei și, când este cazul, alt loc decât sediul instanței unde urmează să se desfășoare judecarea procesului;
b) data emiterii citației;
c) numărul dosarului;
d) anul, luna, ziua și ora înfățișării;
e) numele și prenumele sau denumirea, după caz, ale/a celui citat, precum și locul unde se citează;

f) calitatea celui citat;
g) numele și prenumele sau denumirea, după caz, ale/a părții potrivnice și obiectul cererii;
h) indicarea, dacă este cazul, a taxei judiciare de timbru și a timbrului judiciar datorate de cel citat;
i) mențiunea că, prin înmânarea citației, sub semnătură de primire, personal ori prin reprezentant legal sau convențional ori prin funcționarul sau persoana însărcinată cu primirea corespondenței pentru un termen de judecată, cel citat este considerat că are în cunoștință și termenele de judecată ulterioare aceluia pentru care citația i-a fost înmânată;
j) alte mențiuni prevăzute de lege sau stabilite de instanță;
k) ștampila instanței și semnătura grefierului.
(2) În citație se menționează, când este cazul, orice date necesare pentru stabilirea adresei celui citat, precum și dacă citarea se face cu chemarea la interogatoriu sau dacă cel citat este obligat să prezinte anumite înscrisuri ori dacă i se comunică odată cu citația alte acte de procedură. În cazurile în care întâmpinarea nu este obligatorie, în citație se va menționa obligația pârâtului de a-și pregăti apărarea pentru primul termen de judecată, propunând probele de care înțelege să se folosească, sub sancțiunea prevăzută de lege, care va fi indicată expres.
(3) Cerințele de la alin. (1) lit. a), c), d), e) și k) sunt prevăzute sub sancțiunea nulității.
Multumesc dar nu cred ca am explicat bine.
Angajatorul mi-a facut comunicarea deciziei prin executor judecatoresc.
Notificarea astfel trimisa la adresa mea, avea un element lipsa, adica etajul cladirii.
Intrebarea era daca poate fi motiv de invocare a nulitatii relative.
Multumesc
Daca ati semnat procesul-verbal de comunicare , atunci nu poate fi invocata nulitatea comunicarii ...