Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... prescriere datorii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

prescriere datorii

Buna seara
Am primit de curand o scrisoare de la o firma de recuperare in care mi se reaminteste ca sunt inregistrat in baza de date cu o datorie de 107 RON, catre furnizor telefonie,datorie din anul 2001,si mi se propune un ''angajament de plata''pentru rambursarea sumei in rate .Sincer sa fiu ,nu imi amintesc sa fi ramas cu restante si cu atat mai mult, dupa atata timp, nu mai am nici dovada achitarii datoriei.Nedumeririle mele sunt :- s-a prescris sau nu, datoria,in caz ca este reala?
-sunt obligat sa restitui aceasta datorie ?
-care sunt consecintele neachitarii?
Va multumesc
gi-jane2, moderator
Prescrierea datoriilor este reglementata de Codul de Procedura Fiscala, in cazul datoriilor catre stat, si de Codul de Procedura Civila, atunci cand este vorba de alte datorii decat cele fiscale.
Codul de procedura Civila stabileste, la articolul 405, alin. 1, ca
termenul de prescriptie a dreptului de a cere executarea silita in materie civila sau comerciala, atunci cand este vorba de o obligatie baneasca, este de 3 ani.

Codul de Procedura Fiscala stipuleaza la a
rt. 130, alin. (1), ca dreptul de a cere executarea silita a creantelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani. Acelasi act normativ stabileste, totodata, ca termenul de prescriptie de 5 ani se aplica si creantelor provenind din amenzi contraventionale.

Termenul de prescriptie al datoriilor, altele decat cele catre stat, incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita, conform art. 405 alin. 2 din Codul de Procedura Civila.
In cazul creditelor bancare, termenul de prescriptie a dreptului de a cere executarea silita incepe sa curga de la data scadentei obligatiei de plata, adica de la data la care trebuia achitata rata de catre debitorul obligatiei.
Daca creditorul operator telefonie nu a demarat in termenul legal procedura pentru recuperare debit,pe cale de consecinta fata de debit 2001 a intervenit termenul general de prescriere