Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Patru dosare penale - contopire pedepse, posibilitate ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Patru dosare penale - contopire pedepse, posibilitate eliberare conditionata

Buna ziua !Am ispasit 2 ani dintr-o pedeapsa cu executare de 4 ani si m-am eliberat conditionat in iarna anului 1998. In anul 2000 am fost condamnat la 2 ani cu executare -dar s-au contopit pedepsele -dosarul aflandu-se pe rol din 1998,eu fiind arestat in vara lui 1998 -si nu am mai executat nici o zi DIN A DOUA PEDEAPSA.Pana ASTAZI nu mi-am cerut si nu a intervenit din oficiu reabilitarea .DIN MAI 2010 pana in MAI 2011 AM FOST ARESTAT preventiv intr-un alt AL TREILEA dosar penal cu,care sunt in ultima faza ,adica pe 13 05 2013 am primul termen la recurs la I C C J pentru ca la tribunal am fost condamnat 5 ani cu executare ramanand la fel in apel la Curtea de Apel si am facut Recurs la I C C J. In 2009 AM FOST CONDAMNAT 6 LUNI CU SUSPENDARE,SUB SURAVEGHERE 4 ANI.Intrebarea mea este daca la I C C J VA RAMANE NESCHIMBATA SENTINTA mai am vreo posibilitate de contopire a celor 2 ani executati in 1996-98 + anul executat in 2010-2011 ca sa-mi pot cere eliberarea conditionata si daca se poate da spor in urma contopirii?Mentionez ca toate condamnarile au fost pentru art 215 SI ART 59 [LEGEA CEC-UL]
VA MULTUMESC MULT !

Gabriela Mihai, Avocat
spuneti-mi va rog, in cazul fiecarei pedepse, cand s-au petrecut faptele pt care ati fost condamnat si cand au ramas pedepsele definitive (data pronuntarii recursului)
BUNA ZIUA !PRIMA fapta comisa in 1996 definitiva in 1998,a doua in 1996 definitiva in 1999 [sau 2000] a treia in 2008 definitiva in 2010.SI procesul asta neterminat,sunt in faza de recurs la I C C J,fapta comisa in 2010.NU IN TOATE PROCESELA AM MAI DECLARAT RECURS .VA MULTUMESC ANTICIPAT !
maneageorge99, utilizator
fiti va rog mai precis ref la datele de la ultimele doua condamnari
Prima si a doua condamnare s-au contopit,din prima am executat 2 ani din 4 [1996-1998]si m-am eliberat conditionat .Fiind liber ,in 1999 s-a terminat procesul pt a doua fapta cu o condamnare de 2 ani, [pe care ii executasem deja],a treia fapta comisa in 2008 , definitiva in 2010 a fost de 6 luni cu suspendare si cu termen de supraveghere de 4 ani,iar acum sunt in faza de recurs CU A PATRA FAPTA la i c c j termen pe 13 05 2013 condamnarea fiind la trbunal si curte de 5 ani.iertati-ma ca nu pot fi mai explicit. Va multumesc !
maneageorge99, utilizator
Daca faptele sunt concurente se pot contopi.
Se poate aplica un spor de pedeapsa.
Depinde cum va aprecia instanta.
Daca pedeapsa cu suspendare a fost aplicata pentru o fapta concurenta nu vor fi probleme.
Dvs. stiti cel mai bine daca vreuna din fapte a fost comisa dupa momentul in care a fost aplicata pedeapsa cu suspendare, caz in care cele 6 luni s-ar aduna la pedepsele anterior contopite.