avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... semnez CIM, vreau sa stiu termenul limita cand ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

semnez CIM, vreau sa stiu termenul limita cand angajatorul este obligat sa-l inregistreze

dupa ce semnam cim, care este termenul de depunere de catre angajator al acestuia la itm?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:27, 24 Martie 2013
1. Contractul individual de munca nu se depune la ITM ci se inregistreaza de catre angajator in Registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal) cel mai tarziu in preziua inceperii activitatii de catre salariat.


2. Din HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor:

Art. 3
(1) Registrul se intocmeste in forma electronica.

(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:

a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal — CNP, cetatenia si tara de provenienta — Uniunea Europeana — UE, non-UE, Spatiul Economic European — SEE;

b) data angajarii;

c) perioada detasarii si denumirea angajatorului la care se face detasarea;

d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR) sau altor acte normative;

e) tipul contractului individual de munca;

f) durata normala a timpului de munca si repartizarea acestuia;

g) salariul de baza lunar brut si sporurile, astfel cum sunt prevazute in contractul individual de munca;

h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;

i) data incetarii contractului individual de munca.


Art. 4
(1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art.3 alin.(2), si transmiterea registrului se fac dupa cum urmeaza:

a) la angajarea fiecarui salariat, elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;
...


3. Imediat dupa semnarea CIM trebuie sa primiti si dvs. un exemplar cu numarul de inregistrare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Martie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
@ larafabian

De la 01.01.2011, c.i.m. nu se mai depun spre inregistrare la ITM , ele se completeaza si se transmit prin REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza

de exemplu, incep activitatea intr-o zi de luni a saptamanii, dar am anuntat angajatorul inca, de vineri ca voi incepe activitatea propriu-zisa......cu ce data va fi inregistrat cim in Revisal?
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Martie 2013
larafabian, utilizator
Daca data activitatii este luni ...atunci c.i.m. va fi transmis in REVISAL in ziua de vineri anterioara datei de luni ..

De exemplu, daca data inceperii activitatii = 01.04.2013 ......... .data transmiterii c.i.m. in REVISAL = 29.03.2013
multumesc, astept sa vad cum va proceda angajatorul!

Alte discuții în legătură

Carte de munca yulianaz81 yulianaz81 Buna ziua ,am si eu o intrebare.Sotul meu lucreaza la o firma din data de 1 aprilie 2014,acum in luna iulie patronul ia spus ca ii va face contract de munca ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contract de munca ioan.morosan ioan.morosan Buna seara! Vreau sa intreb cum sa putea proceda in urmatoarea situatie: Contractul actual de munca imi expira la finele lunii, 28.02.2010. Cu data de ... (vezi toată discuția)
Completare cim adripan adripan 1. Se poate ca CIM sa inceapa in weekend daca data de 1 pica in weekend? Daca da atunci revisalul cand se transmite la ITM :vineri sau luni? 2. La capitolul ... (vezi toată discuția)