avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Sunt nascuta in septembrie 1957 si am lucrat 27 ani si 9 luni pana in prezent.
Sunt inca salariata. Cand ma pot pensiona la limita de varsta si cand la pensie anticipata?
Cel mai recent răspuns: Gabi50 , utilizator 22:03, 23 Martie 2013
Femeile nascute in sept.1957 pot iesi la pensie de limita de varsta in iulie 2018, la 60 ani si 10 luni cu un stagiu complet de cotizare de 30 ani si 10 luni (fara stagiu asimilat - ex. facultate) si un stagiu minim de 15 ani.
Pensia anticipata ( fara penalizare) se acorda cu 5 ani mai devreme daca persoana are un stagiu de cotizare mai mare cu 8 ani decat stagiul complet de cotizare, adica 38 ani si 10 luni.
Pensia anticipata partiala ( cu penalizare de 0,75 pe luna de anticipare) se poate acorda tot cu 5 ani mai devreme decat pensia de limita de varsta, daca persoana are stagiu complet de cotizare ( 30 ani si 10 luni).
In cazul dvs. pe langa stagiul pe care il aveti va mai trebuie 3 ani si o luna pentru a putea iesi la pensie anticipata partiala ( cu penalizare de 0,75 x nr.de luni de anticipare).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme pensie bogdan666 bogdan666 Buna seara, Cred ca am postat gresit insa am nevoie sa stiu daca mama e nascuta pe 3 august 1957, are 33 de ani de munca insa fara concedii medicale sau ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata terezakarl terezakarl Sunt nascuta in 8.08.1957 total ani vechime in munca 36,1 luna ; 9 luni somaj ;16 ani in grupa a2 a. Legal cand am dreptul sa depun dosarul? Voi fi penalizata ... (vezi toată discuția)
Limita de varsta si pensionare anticipata daniela57 daniela57 Buna seara, am o intrebare pentru mama mea, nascuta in 18 sept 1957, are 33 de ani de munca, dintre care intre 16/10/1974 si 31/12/1989 in grupa II ( 15 ani ... (vezi toată discuția)