avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum ma transfer de la Casa OPSNAJ la CJAS?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum ma transfer de la Casa OPSNAJ la CJAS?

Buna ziua. As dori sa aflu daca ma pot muta de la casaopsnaj la alta casa de asigurari.
Cel mai recent răspuns: titiana , utilizator 10:11, 28 Martie 2013
Detaliati intrebarea dvs., fara a folosi prescurtari.
Da puteti, va inscrieti la un alt medic de familie care are conventie incheiata cu CASMB
Si daca nu ma insel aveti si un contract cu aceasta casa, deci trebuie probabil sa le aduceti la cunostinta ca incetati (reziliati) contractul
Ultima modificare: Miercuri, 27 Martie 2013
titiana, utilizator
momentan sunt asigurat la casa OPSNAJ. acestia nu mai platesc analize gratuite sau medicamente compesate. Mentionez ca unde lucrez are contract cu aceasta casa OPSNAJ. am voie sa ma mut la CJAS? Si daca da cum trebuie sa procedez
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu suna foarte corect ce spuneti. Analizele gratuite sunt suportate de casele de sanatate. Normal acestea se fac in baza biletului de trimitere dat de medicul de familie sau in momentul in care sunteti internat. Daca medicul dvs. de familie are conventie cu OPSNAJ-ul atunci asa ar trebui sa stea lucrurile.
De asemenea trebuie sa fiti sigur ca angajatorul dvs va declara la aceasta casa si nu in alta parte.
In principiu, trebuie sa schimbati medicul de familie si sa reziliati contractul incheiat cu ei.
Anuntati angajatorul ca v-ati schimbat casa de sanatate si sa fiti la CJAS.
Aveti dreptate. asa ar trebui sa fac. sa schimb medicul de familie. dar din pacate nu se poate. suntem obigati sa avem acest medic. sunt militar si se pare ca asa este sistemul. voiam sa-mi fac analizele dar se pare ca o singura policlina mai face analize cu casa opsnaj. preferam sa fac analizele la mine in localitate nu sa fac drumuri prin bucuresti
Ultima modificare: Joi, 28 Martie 2013
iuliy, utilizator

Alte discuții în legătură

Retragere de la casa opsnaj vgeorge vgeorge care este procedura de retragere de la CASAOPSNAJ si reinscrierea la CNAS deoarece medicul de familie nu are contract cu CASAOPSNAJ iar eu nu vreau sa-mi ... (vezi toată discuția)
Opsnaj noidoi noidoi Buna ziua. Sotul meu are o problema cu asigurarea de sanatate si poate ma ajutati cu un raspuns. In luna febr si-a schimbat job-ul de la o firma la alta, insa ... (vezi toată discuția)
Contributii avocat Georgian2all Georgian2all Buna ziua. Am o intrebare/ nelamurire, la care va rog, sa ma ajutati. Am avut zilele acestea o discutie cu o cunostiinta apropiata, si din una-n alta am ajuns ... (vezi toată discuția)