Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale majoare capital
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

majoare capital

cum se poate majora capitalul fara a rula bani cash?
Capitalul social poate fi majorat si prin introducerea mijloaceloe fixe achizitionate si achitate integral
De vazut art. 210 din Legea 31/1990 Legea societatilor comerciale ( Legea societatilor comerciale Capitolul II Reducerea sau majorarea capitalului social)

din rezerve, profit nerepartizat
Fara rulare cash? Asa cum fac majoritatea patronilor.
Taie o chitanta in casierie in suma exacta cu capitalul social care trebuie aportat. Bineinteles, nu baga nici un ban in casierie. Nu ruleaza cash decit in hirtii.
Se face un raport de expertiza pentru aportara capitalului social din contul 456.
Se face un act aditional si gata.

Banii "aportati" se transfera in contul de capital.

Nu se ruleaza nici un ban pe nicaieri.

Alberto Kurtyan
Capitalul social poate fi majorat si prin introducerea mijloaceloe fixe achizitionate si achitate integral

Solutia este profund gresita.

Capitalul social se poate majora doar cu bani din buzunarul asociatilor. (nu din casieria firmei).
Mijloacele fixe apartin firmei. Societatea nu isi poate majora capitalul social cu un aport din propriile mijloace aflate in propria proprietate.

Asa cum, la constituirea firmei, asociatii aduc bani/bunuri din buzunarul propriu, la majorare, trebuie sa aduca aportul din banii proprii.

Alberto Kurtyan