avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda radar fix, Cosereni, Ialomita
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda radar fix, Cosereni, Ialomita

Buna ziua!

Am primit o amenda la un radar fix in localitatea Cosereni, jud. Ialomita.

In procesul-verbal scrie ca "a fost inregistrat cu dispozitivele radar cu o viteza de 64 km/h pe un sector de drum pe care limita legala este de 50 km/h. Inregistrarea s-a realizat cu aparatul pentru masurarea vitezei de circulatie a vehiculelor tip Gatso DRCS 0322, mijloc tehnic omologat si verificat metrologic".

Intrebarile mele catre dumneavoastra:

1. Procesul-verbal nu este semnat (apare in loc de semnatura o poza care contine o semnatura si o stampila). Se poate contesta acest fapt?
2. Nu este indicat exact locul in care s-a savarsit contraventia (scrie doar "locul Cosereni, jud. Ialomita). Se poate contesta?
3. Exista vreo specificare legata de acest tip de radar in sensul ca nu este omologat sa masoare viteza? Din cate am citit, doar anumite tipuri de radare fixe pot masura si viteza.
4. Nu se specifica sensul de mers. Stiu ca in Cosereni sunt 2 camere fixe, una pentru sensul dinspre Urziceni si alta pentru sensul dinspre Bucuresti. La fel, se poate contesta?
5. Proba foto mi-o prezinta doar in instanta? Daca as fi avut-o si as fi studiat-o probabil as mai fi avut de comentat si pe marginea ei. Nu e normal sa vad si eu pentru ce sunt amendat, fara sa apelez la instanta? Pana una alta sunt amendat prin o hartie care zice ca se face proba cu foto, dar eu nu am primit nicio foto ca anexa la procesul-verbal ca proba.

Apreciez raspunsurile dumneavoastra.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: samm69 , utilizator 19:15, 23 Iunie 2009
Daca esti convins ca in acel loc, la acel moment nu ai avut acea viteza - fa o contestatie.
Altfel - nu cred ca are rost sa te intrebi atatea.

De obicei, camerele fixe inregistreaza viteza dupa ce masina a trecut de ele si nu in timp ce se apropie de ele.

Se poate contesta faptul ca nu e semnat si apar alte semne care n-au nici o legatura cu semnatura dvs.
Locul este binisor indicat. Doar nu vreti sa scrie ca erati intre casa lui tanti Vasilica si a lui tanti Cornelia. :D
Nu are nici o legatura faptul ca sunt camere fixe pe stalpi si au mai suplimentat cu inca una pe masina.
Actionati-i in instanta. Pana la urma ce aveti de pierdut? Nici macar taxa de timbru nu trebuie sa platiti pentru aceasta plangere. Singurul lucru ar fi cu transportul pana la instanta, pentru ca se judeca la instanta de la locul faptei.
Oricum, in dosar apar mai multe indicii care sa duca la contestarea procesului-verbal. Vedeti ca, in general, aparatele cinemometre au valabilitate tehnica de doar 2 ani si apoi trebuie facuta iar revizie. Este posibil sa fi fost expirata perioada de revizie sau sa nu functioneze la anumite temperaturi.
DANRACHE a scris:

sa nu functioneze la anumite temperaturi.


NU cred ca ar fi un element de mentionat.

a_fleancu a scris:
Daca esti convins ca in acel loc, la acel moment nu ai avut acea viteza - fa o contestatie.

Eu zic sa o faci oricum. Mai ales pe motivul omologarii radarului si a agentului care a prelucrat inregistrarea.

De obicei, camerele fixe inregistreaza viteza dupa ce masina a trecut de ele si nu in timp ce se apropie de ele.

Nu este deloc adevarat, depinde cum sunt amplasate. Si eu trec des prin Cosereni si intr-adevar sunt 2 camere, una te pozeaza din fata si alta din spate :)

a_fleancu a scris:
DANRACHE a scris:
sa nu functioneze la anumite temperaturi.


NU cred ca ar fi un element de mentionat.

Orice element care poate duce la anularea procesului verbal e de mentionat, iar chestiunile tehnice nu fac exceptie.

De citit:
[ link extern ]
www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/for...

Ultima modificare: Marți, 24 Februarie 2009
ContSters20980, utilizator
La intrebarile dvs. se pot formula urmatoarele raspunsuri:
1.Nu am inteles de cine nu era semnat procesul verbal.a)Daca nu a fost semnat de catre organul constatator este caz de nulitate,care trebuie invocata in cotestatia formulata.b)Daca nu a fost semnat de contravenient este logic,acesta nu a fost oprit in trafic pentru a fi sanctionat,procesul verbal de contraventie i-a fost trimis acasa.Fotografia RADAR este de natura de a indica locul unde a fost savarsita contraventia.
2.Nespecificarea locului,,datei,orei savarsirii contraventiei,reprezinta de asemenea cazuri de nulitate.Dar in aceasta situatie pentru a se lamuri aceste aspecte trebuie vizionata fotografia RADAR,care ar trebui sa aiba inserate aceste amanunte,acestea fiind setari existente in aparatura de inregistrare.
3.Pentru a afla tipul aparatului RADAR si daca acesta este omologat,in cadrul probatoriului cu acte ce se vor solicita de catre contravenient in dovedirea contestatiei ,se va cere instantei ,sa emita in acest sens adrese catre organul de politie din care face parte agentul constatator si ISCIR ,organul abilitat cu controlul asparaturii ,pentru a comunica daca RADAR-ul a fost omologat
4>in cadrul aceluiasi probatoriu cu acte,se va solicita organului de politie ,pe cale de adresa,sa comunice fotografiile sau imaginile( ca si copie de filmul de inregistrare) unor eventuale alte camere foto sau video,in cazul in care acestea au functionat si au receptionat aceste imagini.
5.In cazul in care au existat martori poate fi admisa si aceasta proba,cu conditia ca martorii sa fie dintre participantii la trafic sau sa fi fost in cabina cu contravenientul

Alte discuții în legătură

Contestatie radar cj10srs cj10srs Salut, am fost surprins de aparatul radar in localitate cu 109km/h, am ramas fara carnet pe loc, am depus contestatie si l-am recuperat. Am avut prima ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat dupa regulile politistilor (litera t pe poza radar ) AngelaNeata AngelaNeata Buna ziua ma numesc Viorel N. din bucuresti si am rugamintea la dvs sa ma ajutati intr-o problema (sfaturi ) In data de 19.08.2012 ma deplasam cu auto ... (vezi toată discuția)
Problema cu radarul fix ! ! ! ! george87 george87 Salutare tuturor!!!Am si eu o mica poveste de zis si as vrea daca se poate sa-mi raspundeti urgent. Sa incep......Acum cateva luni un prieten de al meu a ... (vezi toată discuția)