Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Regres asigurator Casco
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Regres asigurator Casco

Buna ziua,
in anul 2008 martie, am fost condamnat la 1 an cu supendare, deoarece am provocat un accident de circulatie, fiin cu alcoolemia peste limita legala!
Masina pe care am lovit-o avea asigurare Casco, si asiguratul a primit dauna totala!
Auma asiguratorul care a platit ma cheama in judecata pentru a recupera cheltuielile!
Este posibil sa faca acest lucru dupa atata timp? Ce trebuie sa fac eu?
Buna ziua,

Prin hotararea penala ati fost obligat sa platiti acea suma de bani?
In ce daca a ramas definitiva hotararea de condamnare?

Asiguratorul are acest drept de regres impotriva adevaratului vinovat.
Ramane de vazut cand incepe sa curga termenul de prescriptie de 3 ani.
mai exact, in martie 2009 hotararea judecatoreasca a fost definitiva, cu privire la condamnarea mea, iar cei de la firma de asigurari desi au fost chemati in proces, nu s-au prezentat! de platit a trebuit sa platesc doar cheltuielile de judecata! acuma firma de asigurare a deschis un nou proces impotriva mea, pentru recuperarea banilor
Acţiunea în regres a asiguratorului împotriva dvsi, în calitate de persoană vinovată de producerea faptei cauzatoare de prejudicii este supusă termenului general de prescripţie de 3 ani prevăzut de articolul 3 alineat 1 din Decretul nr. 167/1958, iar conform articolului 8 alineat 1 din Decretul nr. 167/1958, termenul de prescripţie a acţiunii întemeiate pe fapta ilicită începe să curgă de la data când păgubitul a cunoscut sau trebuia să cunoască paguba şi pe cel răspunzător de producerea ei.

Cred ca veti scapa, invocand prescriptia dreptului la actiune al asiguratorului impotriva dvs.
ContSters214341, utilizator
Multumesc