avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Referitor la legea 72/2013, datorii vechi
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Referitor la legea 72/2013, datorii vechi

Buna ziua,

Legea 72 / 2013 se aplica si retroactiv, la datoriile deja existente ?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: bia22 , utilizator 19:01, 11 Aprilie 2013
Conform art.21 din lege,dispozitiile acesteia nu sunt aplicabile obligatiilor de plata a unor sume rezultand din contracte incheiate inainte de data intrarii in vigoare a acestei legi.
Multumesc pentru raspuns!
Ati pierdut din vedere prevederile art. 15 care se aplica si obligaţiilor de plată a unor sume de bani rezultând din contracte încheiate între profesionişti şi între aceştia şi autorităţi contractante înainte de data intrării în vigoare a legii (a se vedea art. 21 coroborat cu art. 15 si 14 din lege).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 72/2013 cristinamanu cristinamanu Au aparut norme pentru legea 72/2013? Eu am inteles, ca pentru facturile emise inainte nu se aplica aceasta lege. (vezi toată discuția)
Legea nr. 72 din 2013. momentul aplicabilitatii gev gev Buna ziua, As dori sa stiu daca aceasta lege se aplica si pentru datoriile facute pana la aceasta data. Adica, pentru un client vechi rau platnic ( am de ... (vezi toată discuția)
Dobanda minima / maxima penalizatoare -mod de aplicare Herra_ Herra_ Care este dobanda penalizatoare ce poate fi trecuta intr-un contract comercial incheiat in 30.05.2013. (procentual) Cum se aplica?! O singura data la suma ... (vezi toată discuția)