Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Referitor la legea 72/2013, datorii vechi
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Referitor la legea 72/2013, datorii vechi

Buna ziua,

Legea 72 / 2013 se aplica si retroactiv, la datoriile deja existente ?

Multumesc!
Conform art.21 din lege,dispozitiile acesteia nu sunt aplicabile obligatiilor de plata a unor sume rezultand din contracte incheiate inainte de data intrarii in vigoare a acestei legi.
Multumesc pentru raspuns!
Ati pierdut din vedere prevederile art. 15 care se aplica si obligaţiilor de plată a unor sume de bani rezultând din contracte încheiate între profesionişti şi între aceştia şi autorităţi contractante înainte de data intrării în vigoare a legii (a se vedea art. 21 coroborat cu art. 15 si 14 din lege).