Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul CAS si CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul CAS si CASS

Administratorul unei intreprinderi individuale poate sa se angajeze cu carte de munca pe propria lui II. La inceputul anului am depus declaratiile 200,220 .Cum se calculeaza cass si contributia la pensii?La venitul estimat pe care l-am declarat pe 2013? Am primit acasa o instiintare de plata pentru pensii cu o suma enorma.Eu am declarat venit estimat pt 2013 8000 ron
CASS se calculeaza la venitul estimat si se face regularizarea in urma depunerii Declaratiei 200 anuala,dar la pensie cotizatia minima este de 244 ron lunar (35% din salariul mediu pe economie,adica 778 x 31,3% = 244) plata se face trimestrial pana pe 25 ale ultimei luni din trimestru.