avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul CAS si CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul CAS si CASS

Administratorul unei intreprinderi individuale poate sa se angajeze cu carte de munca pe propria lui II. La inceputul anului am depus declaratiile 200,220 .Cum se calculeaza cass si contributia la pensii?La venitul estimat pe care l-am declarat pe 2013? Am primit acasa o instiintare de plata pentru pensii cu o suma enorma.Eu am declarat venit estimat pt 2013 8000 ron
Cel mai recent răspuns: LUMINITA TURCU , Consultant fiscal 18:47, 6 Aprilie 2013
CASS se calculeaza la venitul estimat si se face regularizarea in urma depunerii Declaratiei 200 anuala,dar la pensie cotizatia minima este de 244 ron lunar (35% din salariul mediu pe economie,adica 778 x 31,3% = 244) plata se face trimestrial pana pe 25 ale ultimei luni din trimestru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa- contributii ella2389 ella2389 Buna ziua. Va rog sa ma ma ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste, care sunt impozitele si taxele pe care un PFA programator trebuie sa le plateasca? Va ... (vezi toată discuția)
Model de impozitare pfa in sistem real? cum se calculeaza?? Mihai223 Mihai223 PFA in sistem real are obligatia de plata la pensi 31,5% din VENITUL DECLARAT (adica venitul pentru care doresc sa se asigure) + sanatate 5,5% (din VENITUL NET ... (vezi toată discuția)
Inchidere de an ii - ce declaratii trebuie depuse? gargamella gargamella Ce trebuie depus la finante ptr inchiderea de an pe 2012 ? Eu am inceput activitatea in 2012 prin octombrie...am doar cateva facturi...ca nu a mers ... (vezi toată discuția)