avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA- contributii
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA- contributii

Buna ziua. Va rog sa ma ma ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste, care sunt impozitele si taxele pe care un PFA programator trebuie sa le plateasca?
Va multumesc
Ultima modificare: Joi, 28 Martie 2013
carmen01011958, moderator
Cel mai recent răspuns: LUMINITA TURCU , Consultant fiscal 13:45, 28 Martie 2013
Un PFA plateste:
-16% impozit pe venit,daca sunteti pe norma de venit se plateste 16% la norma de venit,daca nu sunteti pe norma de venit se plateste 16% la venitul net realizat
-5,5% sanatate,daca sunteti PFA pe norma de venit platiti 5,5% la norma de venit,daca nu sunteti pe norma de venit se plateste la venituri impozabile minus cheltuieli deductibile;daca acesta este singurul venit pe care il aveti odata cu depunerea declaratiei anuale de venit -formular 200-se face si regularizarea contributiei la sanatate,astfel daca baza este mai mica decat salariul minim veti plati la salariul minim cei 5,5% daca este mai mare veti plati la cat ati realizat
-pensie in cazul in care nu aveti contract de munca sau nu sunteti deja pensionar;daca sunteti PFA pe norma de venit platiti 31,3% pensie la norma de venit, iar daca nu sunteti pe norma de venit platiti 31,3% din suma pe care o declarati dar nu mai putin de 35% din salariul mediu pe economie,adica 778 lei(cotizatie minima 244 lei/lunar) si nu mai mult de 5 salarii medii pe economie,adica 11.115 lei(cotizatie minima 3.479 lei/lunar);
Plata contributiilor de mai sus si a impozitului se face trimestrial pana pe 25 ale ultimei luni din trimestru.
Mult succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model de impozitare pfa in sistem real? cum se calculeaza?? Mihai223 Mihai223 PFA in sistem real are obligatia de plata la pensi 31,5% din VENITUL DECLARAT (adica venitul pentru care doresc sa se asigure) + sanatate 5,5% (din VENITUL NET ... (vezi toată discuția)
Pfa norma de venit dependent de angajator? quasarul quasarul Sant PFA de anul trecut cu norma de venit.As dori sa aflu ce se intampla cu angajatorul meu(cel cu care am un contract)daca activitatea mea ca PFA se ... (vezi toată discuția)
Plata casa de sanatate irina_irina irina_irina Buna ziua! Eu nu mai lucrez din iunie 2013 si as dori sa stiu cat trebuie sa platesc la casa de sanatate din iunie pana in prezent, si daca se percep ceva ... (vezi toată discuția)