Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS datorata pentru dobanzile bancare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS datorata pentru dobanzile bancare

Buna seara
As vrea o lamurire cu privire la impozitarea dobanzilor bancare de catre CASS.
Sa presupunem ca o persoana asigurata dar fara venit vinde o locuinta iar banii obtinuti ii depune la banca. In acest caz dobanda rezultata din acea depunere va fi impozitata si de CASS?

Cu multa stima, va multumesc!

[Editat la cererea utilizatorului]
Admin, administrator
Buna ziua,

Potrivit art.296^27, alineatul 1, litera b din CF, in cazul in care nu realizati venituri de natura celor menţionate la cap. I, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum şi venituri de natura celor menţionate la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - d), g) şi h), art. 52 alin. (1) lit. b) - d) şi din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e), datorati contribuatia de asigurari de sanatate pentru veniturile din investitii.

Veniturile din investitii asa cum sunt definite la art.65 din CF cuprind si veniturile impozabile din dobanzi in categoria aceasta intrand printre altele dobânzile obţinute pentru depozitele la termen.

Din coroborarea celor doua texte, inteleg ca veti datora contributia de asigurari de sanatate numai in conditiile in care dobanzile obtinute sunt aferente unor depozite la termen, scopul constituirii unui depozit la termen fiind obtinerea unor venituri din dobanzi(motiv pentru care sunt incluse in categoria veniturilor din investitii).

Numai bine
Va multumes!